Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcom najbardziej pomogło zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcom najbardziej  pomogło zwolnienie ze składek ZUS
Fot. stock.adobe.com/johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla 61% przedsiębiorców zwolnienie ze składek ZUS było najbardziej przydatną formą wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych, ale dla 43% firm największą barierą, która pojawiła się w aplikowaniu o pomoc, była niejasna interpretacja przepisów, wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Instytut Badań Spraw Publicznych.
Dla 61% przedsiębiorców zwolnienie ze składek #ZUS było najbardziej przydatną formą wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych, a dla 43% firm największą barierą była niejasna interpretacja przepisów #koronawirus #COVID19 #TarczaAntykryzysowa @LewiatanTweets

„Zwolnienie ze składek ZUS okazało się przydatne dla największej grupy przedsiębiorców, z czego dla prawie 20% pomoc ta była niezbędna, aby utrzymać firmę. Dla 42% przedsiębiorstw przydatne były odroczenie płatności podatków i dofinansowanie przestojowego. Szalenie istotne okazało się przestojowe – 29% dużych firm biorących udział w badaniu uznało, że ta forma była niezbędna dla ich utrzymania. Zdaniem 36% przedsiębiorców przydatne dla ich działalności było dofinansowanie wynagrodzeń z urzędu pracy. Pomoc płynnościową z BGK doceniło natomiast 24% firm” – czytamy w komunikacie. 

Największą barierą niejasna interpretacja przepisów

W badaniu przedsiębiorców zapytano również o wskazanie trudności, które napotkali starając się o pomoc z tarczy.

„Najczęściej wskazywaną barierą okazała się niejasna interpretacja przepisów, którą podało 43% badanych. Na drugim miejscu znalazł się zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (40%), a po 31% wskazań uzyskały zbyt wąskie kryteria dostępu oraz zbyt skomplikowana procedura. 30% firm miało problemy z uzyskaniem szczegółowej informacji” – czytamy także.

Czytaj także: Koronawirus: nie tylko kredyt dla firmy, z jakiego wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300   przedsiębiorców.

Źródło: Konfederacja Lewiatan, ISBnews