Jarosław Żółtowski Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF)

Jarosław Żółtowski Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF)
Od lewej: Jarosław Żółtowski, Andrzej Domański. Źródło: Ministerstwo Finansów, gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Jarosława Żółtowskiego na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), podało Ministerstwo Finansów.

„3 marca br. minister finansów Andrzej Domański wręczył Jarosławowi Żółtowskiemu akt powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

Kadencja GIIF potrwa 6 lat i zakończy się 24 lutego 2031 roku” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | SafeBank 2024 | Bezpieczeństwo to chleb powszedni i priorytet dla banków

Doświadczenie zawodowe nowego GIIF

Jarosław Andrzej Żółtowski jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe związane z informacją finansową, kontrolą skarbową i bezpieczeństwem finansowym; jest ekspertem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Od 2010 roku zatrudniony w Banku Gospodarstwa Krajowego, ostatnio jako dyrektor Biura Bezpieczeństwa Finansowego i AMLRO w Departamencie Bezpieczeństwa BGK.

Odpowiadał między innymi za współpracę z MF/GIIF oraz za wdrożenie systemu AML (Anti-Money Laundering) do przeciwdziałania praniu pieniędzy, podano także.

Był także Szefem Zespołu Ekspertów Rady Europy, finansowanych przez Komisję Europejską w projekcie wsparcia Rządu Ukrainy w reformie i rozwoju nadzoru AML nad sektorem bankowym i wzmocnienia lokalnego FIU (Financial Intelligence Unit).

Posiada certyfikat CAMS (The Association of Certified Anti-Money Laundering Specialists, Chicago, IL. USA).

Czytaj także: Unia Europejska ogłosiła nowy pakiet dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy – AML

Zadania GIIF

Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) stanowi główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

GIIF (będący sekretarzem albo podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów) jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych po zasięgnięciu opinii ministra – członka Rady Ministrów właściwego do spraw koordynowania działalności służb specjalnych (o ile został wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów).

Zadania GIIF są określone w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 723, ze zm.).

W realizacji swoich zadań ustawowych GIIF jest wspomagany przez Departament Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów.

GIIF wraz z Departamentem jest uważany za jednostkę analityki finansowej, zdefiniowaną w przepisach Unii Europejskiej.

Czytaj także: AMLA: Frankfurt siedzibą nowego organu UE ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy

Źródło: ISBnews, Ministerstwo Finansów