Jarosław Żółtowski Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF)

„3 marca br. minister finansów Andrzej Domański wręczył Jarosławowi Żółtowskiemu akt powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Kadencja GIIF potrwa 6 lat i zakończy się 24 lutego 2031 roku” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | SafeBank 2024 | Bezpieczeństwo to chleb powszedni i priorytet dla banków
Doświadczenie zawodowe nowego GIIF
Jarosław Andrzej Żółtowski jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe związane z informacją finansową, kontrolą skarbową i bezpieczeństwem finansowym; jest ekspertem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i zwalczaniu finansowania terroryzmu.
Od 2010 roku zatrudniony w Banku Gospodarstwa Krajowego, ostatnio jako dyrektor Biura Bezpieczeństwa Finansowego i AMLRO w Departamencie Bezpieczeństwa BGK.
Odpowiadał między innymi za współpracę z MF/GIIF oraz za wdrożenie systemu AML (Anti-Money Laundering) do przeciwdziałania praniu pieniędzy, podano także.
Był także Szefem Zespołu Ekspertów Rady Europy, finansowanych przez Komisję Europejską w projekcie wsparcia Rządu Ukrainy w reformie i rozwoju nadzoru AML nad sektorem bankowym i wzmocnienia lokalnego FIU (Financial Intelligence Unit).
Posiada certyfikat CAMS (The Association of Certified Anti-Money Laundering Specialists, Chicago, IL. USA).
Czytaj także: Unia Europejska ogłosiła nowy pakiet dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy – AML
Zadania GIIF
Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) stanowi główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
GIIF (będący sekretarzem albo podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów) jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych po zasięgnięciu opinii ministra – członka Rady Ministrów właściwego do spraw koordynowania działalności służb specjalnych (o ile został wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów).
Zadania GIIF są określone w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 723, ze zm.).
W realizacji swoich zadań ustawowych GIIF jest wspomagany przez Departament Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów.
GIIF wraz z Departamentem jest uważany za jednostkę analityki finansowej, zdefiniowaną w przepisach Unii Europejskiej.