Jak dezynfekować terminale płatnicze i pinpady?

Jak dezynfekować terminale płatnicze  i pinpady?
Fot. stock.adobe.com/ruksil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fundacja Polska Bezgotówkowa i eService, firma świadcząca między innymi usługi związane z akceptacją kart płatniczych oraz rozliczaniem transakcji elektronicznych podpowiadają jak bezpiecznie korzystać z terminali płatniczych oraz pinpadów.

#MieczysławGroszek: Jeśli tylko mamy wybór między zapłaceniem za towar czy usługę gotówką, czy w sposób bezgotówkowy – wybierajmy ten drugi! #Koronawirus @eService_pl @bezgotowkowa

Bezpieczny terminal

Transakcje bezgotówkowe są bardziej bezpieczne od gotówkowych tym nie mniej dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa klientów należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, zwraca uwagę dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. W swoim komentarzu pisze:

– Mówiąc o drogach rozprzestrzeniania się wirusa, nie możemy zapomnieć, że jednym ze źródeł zakażenia mogą być pieniądze. Przecież na banknotach, czy monetach, przekazywanych sobie z rąk do rąk, może znajdować się nawet kilkaset różnych rodzajów bakterii i wirusów – także ten najgroźniejszy.

Dlatego wśród zaleceń dla konsumentów i obiektów handlowych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i inne organy rządowe jest preferowanie płatności bezgotówkowych. Jest to w pełni zasadne, gdyż instrumenty bezgotówkowe, takie jak karty płatnicze, zegarki czy telefony komórkowe, przeważnie znajdują się tylko w naszych rękach.

Niemniej, warto je regularnie oczyszczać, a po użyciu karty płatniczej, w szczególności kiedy podajemy kod pin, nie zapominać o umyciu rąk.

Oczywiście, o higienę musi dbać nie tylko konsument – właściciele obiektów handlowych powinni dbać o ich regularną dezynfekcję i o to, by mający z nimi kontakt personel placówek handlowych mył i odkażał ręce.

Dlatego jeśli tylko mamy wybór między zapłaceniem za towar czy usługę gotówką, czy w sposób bezgotówkowy – wybierajmy ten drugi!

Jednym z możliwych sposobów ograniczenia potencjalnej transmisji wirusów jest korzystanie  z płatności bezgotówkowych – podpowiada w swojej informacji prasowej eService.

Aby w pełni wykorzystać jej przewagę nad tradycyjnymi metodami płatności, przedsiębiorcy udostępniający klientom urządzenia do obsługi płatności – w szczególności pinpady i terminale, powinni dbać o ich regularną dezynfekcję. Urządzenia te, podobnie jak sklepowe wózki, koszyki, klamki i inne elementy wyposażenia są codziennie dotykane przez setki osób – czytamy w przesłanej mediom informacji.

Bezgotówkowo – bezpiecznie

Prosty poradnik informujący – czym i w jaki sposób bezpiecznie dla zdrowia i użytkowanego urządzenia przeprowadzić dezynfekcję terminali płatniczych i pinpadów można znaleźć na stronie polskiego dostawcy rozwiązań płatniczych – pod adresem: www.eservice.pl/koronawirus

Podczas pandemii warto pamiętać, że ograniczenie użycia gotówki znacznie minimalizuje ryzyko kontaktu z bakteriami i wirusami. W świetle wyników prowadzonych od dawna badań rekomenduje się korzystanie z płatności bezgotówkowych, zwłaszcza zbliżeniowych lub realizowanych za pomocą BLIKa.

Pod wskazanym adresem na stronie eService znaleźliśmy następujące praktyczne rady:

Czynności związane z czyszczeniem i dezynfekcją pinpadów i terminali są nieskomplikowane i można je wykonać we własnym zakresie, stosując się do kilku prostych zasad, wymienionych poniżej.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy:

  • Włożyć jednorazowe rękawiczki ochronne.
  • Odłączyć pinpad od terminala POS.
  • Wyłączyć terminal i odłączyć go od źródła zasilania.
  • W przypadku terminali mobilnych wyłączyć urządzenie.

Czym czyścić i dezynfekować?

  • W celu wyczyszczenia urządzenia zalecane jest użycie wody z mydłem lub wody z płynem do zmywania naczyń.
  • W celu dezynfekcji zalecane jest użycie środków czyszczących na bazie alkoholu lub alkoholu o stężeniu zbliżonym do 70%. (np. lekko rozcieńczony denaturat).

Nigdy nie używaj rozcieńczalników, trójchloroetylenu ani rozpuszczalników na bazie ketonu – mogą one poważnie uszkodzić części plastikowe lub gumowe, a przy tym nie zapewniają działania dezynfekującego.

Jak czyścić i dezynfekować?

  • Środek czyszczący – płyn nanieść na kawałek czystego materiału np. miękkiej bawełny lub flaneli.
  • Nadmiar płynu odcisnąć. Do skutecznego czyszczenia i dezynfekcji wystarczy użycie lekko zwilżonego kawałka materiału. Nadmiar płynu mógłby przedostać się do wnętrza obudowy i uszkodzić urządzenie.

Nigdy nie należy rozpylać środków czyszczących – pianek lub innych roztworów bezpośrednio na klawiaturę, lub wyświetlacz – może to spowodować uszkodzenie urządzenia.

Źródło: eService, Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB