Inwestycje w mieszkania na wynajem w Polsce już z ujemną stopą zwrotu?

Inwestycje w mieszkania na wynajem w Polsce  już z ujemną stopą zwrotu?
Grzegorz Mroczek. Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny nieruchomości w największych polskich miastach stały się już tak wysokie, że inwestycje w mieszkania na wynajem stają się inwestycją o ujemnej stopie zwrotu, mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors.

Posiadanie mieszkania w Warszawie o powierzchni 50 mkw. w technologii z wielkiej płyty oznacza dziś, że jego właściciel jest milionerem. Tacy właściciele często stają się milionerami, ale na kredyt. Koszt kredytu za takie mieszkanie, to ponad 7 tys. zł miesięcznie.

Na rynku najmu bardzo wątpliwe jest czy ktoś będzie chciał wynająć takie mieszkanie za kwotę 8-10 tys. zł miesięcznie, która właścicielowi pokryje koszt kredytu i koszt czynszu oraz zapewni niewielki zarobek.

– W tym sektorze rynku nieruchomości realne stopy zwrotu z inwestycji stają się ujemne, a Polska będzie krajem biednych milionerów – mówi Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors.

Czytaj także: Jak się zmienią ceny nieruchomości w 2024 roku?

Ceny mieszkań za wysokie dla inwestorów

Ceny mieszkań w atrakcyjnych centrach największych polskich miast są już tak wysokie, że spowoduje to rozwój mieszkalnictwa w lokalizacjach peryferyjnych, będących satelitami dużych miast. Wzrośnie też zainteresowanie lokalami użytkowymi.

Na rynku wtórnym w III kw. 2023 r. według NBP średnia cena transakcyjna przekroczyła już 10 tys. zł za mkw. w czterech z siedmiu analizowanych miastach, to Gdańsk, Gdynia, Wrocław i Warszawa. Dla stolicy ta średnia cena wyniosła 12 629 zł, w atrakcyjniejszych lokalizacjach jest znacznie wyższa.

– Inwestowanie w nieruchomości komercyjne staje się bardziej atrakcyjne, zwłaszcza że przynosi stabilne stopy zwrotu nawet powyżej 8% rocznie – komentuje Grzegorz Mroczek.

Czytaj także: Kredyty mieszkaniowe: o 421% wzrosła wartość zapytań w grudniu ’23

Czytaj także: W największych miastach ceny mieszkań w górę – o 8-27% r/r w 2023 roku

Źródło: MarketNews24