Inflacja CPI w czerwcu ’24 wyniosła 2,6% r/r, podał GUS

Inflacja CPI w czerwcu ’24 wyniosła 2,6% r/r, podał GUS
Fot. stock.adobe.com / Maksym Yemelyanov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym w czerwcu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6% (przy wzroście cen usług – o 6,1% i towarów – o 1,3%).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% (w tym usług – o 0,5%, a ceny towarów utrzymały się na tym samym poziomie)” – czytamy w komunikacie GUS.

inflacja czerwiec '24, wykres

Czytaj także: Minimalny wzrost inflacji w maju m/m

Wyższa inflacja: zdecydowały ceny żywności i usług z zakresu rekreacji i kultury

W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,7%), rekreacji i kultury (o 1,4%), restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,6%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc., 0,09 p. proc. i po 0,03 p. proc.

Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9%), odzieży i obuwia (o 1,7%) i łączności (o 0,9%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,06 p. proc i 0,04 p. proc., podano także.

„W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,2%), mieszkania (o 1,7%) oraz restauracji i hoteli (o 7,7%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,57 p. proc., 0,44 p. proc. i 0,43 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,9%) obniżyły wskaźnik o 0,04 p. proc.” – czytamy dalej.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za czerwiec i maj 2024 r.:

inflacja czerwiec '24, tabela

Czytaj także: Prezes NBP: obniżka stóp za dwa lata

W lipcu inflacja powyżej górnej granicy odchyleń od celu, CPI może wzrosnąć do ok. 4-5 proc.

Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 2,6 proc. rdr i 0,1 proc. mdm, zgodnie z wcześniejszym szacunkiem flash. W komentarzach po danych ekonomiści wskazują, że w lipcu inflacja ponownie wzrośnie powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP – wskaźnik CPI może wynieść ok. 4-5 proc. Szczyt inflacji powinien nastąpić w pierwszej połowie 2025 r. w okolicy 6-7 proc.

mBank:

„Inflacja w czerwcu została potwierdzona na 2,6 proc. rdr (+0,1 proc. mdm). Z naszych obliczeń wynika – choć to aptekarstwo wysokiej klasy – że niewiele zabrakło do 2,7 proc. Inflacja bazowa natomiast obniżyła się do 3,7 proc. rdr.

Inflację – niezmiennie – podtrzymują usługi, duszą towary. Uspokojenie cen usług potrwa naszym zdaniem jeszcze pewnie ze 2 lata i schłodzą się wraz z chłodzeniem dynamik wynagrodzeń. Przejściowo inflacja jednak zaraz wzrośnie przez ceny energii oraz szerzej pojęte towary. Impet inflacji bazowej zatrzymał się w okolicach wysokich 0,3 proc. (lub niskich 0,4 proc.).

W 2025 apogeum inflacyjne wystąpi w pierwszej połowie roku w okolicach 6-7 proc. Później ścieżka będzie spadkowa, co umożliwi RPP obniżki stóp procentowych”.

ING Bank Śląski:

„Według ostatecznych danych GUS w czerwcu inflacja CPI blisko celu NBP (2,6 proc. rdr). Na tym koniec dobrych wiadomości.

Wygaszanie tarcz energetycznych spowoduje, że już w lipcu będziemy powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Inflacja bazowa nadal wysoka”.

Jakub Rybacki, Polski Instytut Ekonomiczny:

„GUS potwierdził, że inflacja w czerwcu wzrosła nieznacznie do 2,6 proc. Szczegółowe dane wskazują, że podwyżki cen związane są niemal wyłącznie z usługami. Ceny usług edukacyjnych czy hoteli i restauracji są średnio o 7-9 proc. większe niż rok temu, rekreacyjnych o prawie 4 proc. Na tym tle ceny towarów rosną nieznacznie – średnio o 1,3 proc.

W lipcu inflacja będzie zbliżona do 4,0 proc. Spodziewamy się, że odmrożenie cen energii powiększy wskaźnik o około 1,5 pkt procentowego. W przypadku pozostałych grup produktów np. inflacji bazowej czy cen żywności zmiany będą jednak umiarkowane. Tendencje widoczne w Polsce powinny być zbliżone do pozostałych państw UE.

Kolejne miesiące mogą przynieść lekkie odbicie inflacji bazowej. Indeksy PPI wskazują, że koszty produkcji przestają maleć w większości państw UE. Dlatego wkrótce zapewne zobaczymy silniejszy wzrost cen towarów przemysłowych. Równocześnie tempo wzrostu cen usług pozostanie podwyższone – dalej widoczne będą efekty wysokich podwyżek wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej”.

PKO Bank Polski:

„To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP, ale w czerwcu była jeszcze bardzo blisko celu 2,5 proc., wyniosła 2,6 proc. rdr, zgodnie z szacunkiem flash.

W lipcu skierujemy się w stronę 5 proc. rdr.”

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES