GUS: inflacja CPI wyniosła 2,6% r/r w czerwcu ‘24 wg wstępnych danych

GUS: inflacja CPI wyniosła 2,6% r/r w czerwcu ‘24 wg wstępnych danych
Fot. stock.adobe.com / photka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym w czerwcu 2024 roku, według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%, podał też GUS.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6% (wskaźnik cen 102,6).

A w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1)” – czytamy w komunikacie GUS.

Czytaj także: Minimalny wzrost inflacji w maju m/m

Inflacja: składniki wskaźnika w czerwcu ’24

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,5% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 1,6%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrost o 1,6%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,1%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadek o 2,8%.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,5% r/r i +0,1% m/m.

tabela , GUS: inflacja konsumencka wyniosła 2,6% r/r w czerwcu ‘24 wg wstępnych danych

Czytaj także: Minister finansów: inflacja konsumencka wyniesie „z całą pewnością” poniżej 5% na koniec 2024 roku

Czerwcowy odczyt ostatnim w tym roku, w którym inflacja utrzymała się w celu NBP

Inflacja CPI w Polsce w czerwcu wyniosła 2,6 proc. rdr wobec 2,5 proc. rdr w maju. Ekonomiści wskazują, że czerwcowy odczyt jest ostatnim w tym roku, w którym inflacja CPI utrzymała się w celu NBP.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy:

„Zgodnie z oczekiwaniami inflacja ponownie przyspieszyła i w czerwcu wskaźnik wyniósł 2,6 proc. rdr. Nadal skala przyspieszenia była nieznaczna, ale jednocześnie czerwiec był prawdopodobnie ostatnim miesiącem w tym roku takiej minimalnej zwyżki. Już w lipcu wskaźnik CPI dokona istotnego skoku w górę i być może przekroczy górną granicę odchyleń od celu NBP, czyli 3,5 proc.

W lipcu nastąpi odmrożenie cen energii i gazu, i choć przewidziane są programy osłonowe dla części gospodarstw domowych, to jednak w skali makro rachunki pójdą w górę. Na koniec br. inflacja przyspieszy do około 5,0 proc. rdr, ale najprawdopodobniej jeszcze w I kw. 2025 r. będzie nadal piąć się nieco w górę.

W tych warunkach RPP nie będzie mieć argumentów za obniżką stóp procentowych w tym roku, a jeśli będzie chciała poczekać i zobaczyć, czy inflacja na pewno trwale schodzi w dół, to pierwszej obniżki może dokonać dopiero w połowie 2025 r.”.

mBank:

„Czerwcowa inflacja wyniosła 2,6 proc. (choć to oczywiście wstępny odczyt), czyli nieznacznie powyżej konsensusu i zgodnie z naszą prognozą. Osobiście zaskoczył nas w górę wyższy wzrost cen żywności (0,7 proc. mdm), co potencjalnie oznaczać może stopniowe przerzucanie wyższego VATu na ceny detaliczne.

Inflację bazową szacujemy na 3,6-3,7 proc., czyli lekki spadek w stosunku do maja. Impet miary bazowej nieprzerwanie waha się w okolicy 0,3 proc. – po zannualizowaniu daje to wynik nieco powyżej górnego pasma odchyleń od celu NBP”.

ING Bank Śląski:

„Inflacja CPI za czerwiec wyniosła 2,6 proc. rdr vs oczekiwane przez nas i konsensus 2,5 proc. rdr. Tym razem bez zaskoczeń niższym odczytem, jak w poprzednich miesiącach. Ceny żywności wzrosły 0,7 proc. mdm, nieco wyżej od oczekiwań.

Sezonowy spadek owoców odbył się wcześniej, teraz następuje odbicie, którego nie było przed rokiem. Inflacja bazowa, kolejny lepszy miesiąc w ujęciu mdm, co oznacza 3,6-3,7 proc. rdr vs 3,8 proc. rdr w maju, a więc bez zaskoczeń”.

Polski Instytut Ekonomiczny:

„Inflacja w czerwcu nieznacznie wzrosła z 2,5 do 2,6 proc. rdr. Na niski odczyt wpłynął spadek cen paliw (-2,8 proc. mdm). Ceny żywności wzrosły 0,7 proc. mdm. Inflacja bazowa pozostała na poziomie zbliżonym do maja – szacujemy, że wynosi ok. 3,7 proc. rdr.

Czerwcowy odczyt jest ostatnim w tym roku, w którym inflacja utrzymała się w celu NBP. W lipcu ceny energii zostaną częściowo odmrożone. Szacujemy, że wzrosną o ok. 13 proc. rdr. Zwiększy to inflację o ok. 1,5 pkt. proc. przez najbliższy rok. W dłuższej perspektywie taka decyzja ułatwi jednak trwały spadek inflacji do celu.

Zagrożeniem dla trwałego powrotu do celu pozostaje inflacja bazowa. Szczególnie uporczywy pozostaje wzrost cen usług – w maju wzrosły o 6,2 proc. rdr przy inflacji towarów 1,2 proc. Podwyższona presja inflacyjna związana jest z szybkim wzrostem płac – od początku 2024 roku wynagrodzenia rosną o ok. 12 proc. rdr.”.

PKO Bank Polski:

„Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 2,6 proc. rdr z 2,5 proc. rdr w maju, zgodnie z naszą prognozą. Silnie, jak na tę porę roku, wzrosły ceny żywności (0,7 proc. mdm), co częściowo jest wynikiem rozłożonego w czasie powrotu wyższej stawki VAT.

Był to pierwszy od 4 miesięcy wynik, kiedy inflacja nieznacznie przekroczyła cel 2,5 proc. i ostatni w tym roku, gdy pozostanie w dopuszczalnym paśmie odchyleń, co wynika z odmrożenia cen nośników energii od lipca”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES