Gotówka nie jest przeżytkiem
Przybyłych na jubileuszową edycję tego szczególnego wydarzenia gości powitał Paweł Minkina, wiceprezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji.
Przypomniał, iż Kongres Obsługi Gotówki już od pierwszej edycji cieszył się wyjątkową popularnością.
– Wysoka frekwencja to zaledwie jeden z czynników świadczących o roli, jaką na przestrzeni minionych dekad KOG odgrywał w kalendarzu cyklicznych spotkań przedstawicieli środowiska bankowego – podkreślił Paweł Minkina.
Dodał również, iż kolejne Kongresy były też miejscem wymiany doświadczeń i wypracowywania nowych rozwiązań dla branży cash processing.
To właśnie podczas inauguracji Kongresu w roku 2020 ogłoszono założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, której realizacja w kolejnych latach przyczyniła się znacząco do zwiększenia dostępności środków płatniczych i ograniczenia zjawiska wykluczenia gotówki.
– To spektakularny, acz nie jedyny przykład, jak dyskusje prowadzone podczas kolejnych warsztatów Kongresu przyniosły wkład w postaci rozwiązań prawnych i regulacyjnych wpływając na poprawę funkcjonowania obrotu gotówkowego w Polsce – dodał wiceprezes CPBiI.
Czytaj także: Stabilność i bezpieczeństwo: kluczowe wyzwania rynku gotówki
Gotówka na nieprzewidywalne sytuacje
– Gotówka jest w defensywie, równocześnie jednak ta forma płatności ma również swe istotne znaczenie, zwłaszcza w przypadkach zakłócenia obrotu finansowego przez rozmaite nieprzewidywalne czynniki – zauważył wiceprezes Związku Banków Polskich, Włodzimierz Kiciński.
Przypomniał sytuację po wybuchu pandemii COVID-19, jak również pierwsze dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy to gwałtownie zwiększyło się zapotrzebowanie na gotówkę, a Polacy podejmowali tradycyjne pieniądze z bankomatów nie tylko na bieżące potrzeby, ale również ze względów przezornościowych.
Wiceprezes ZBP przypomniał także, iż bank centralny stanął we wszystkich tych przypadkach na wysokości zadania.
Podziękował też obecnym na Kongresie reprezentantom NBP, na czele z członkiem zarządu tej instytucji Pawłem Szałamachą i dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Barbarą Jaroszek – za wkład w funkcjonowanie obrotu gotówkowego.
Zadeklarował również, iż Związek Banków Polskich zakłada równouprawnienie wszelkich form płatności, zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych.
– Mamy nadzieję, że demokratyzacja, ale także i digitalizacja, która postępuje w obu tych obszarach, są ważne dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki – zapewnił Włodzimierz Kiciński.
Czytaj także: Generatywna AI może dostarczyć olbrzymiego wsparcia w procesach obsługi gotówki
Polski rynek pieniężny – 100 lat złotego polskiego
– Obecny rok przynosi dwie istotne, okrągłe rocznice dla funkcjonowania polskiego rynku pieniężnego – przypomniał członek zarządu NBP, Paweł Szałamacha.
Sto lat temu wprowadzono do obiegu złoty polski, co zbiegło się w czasie z ustanowieniem Banku Polskiego. Te wydarzenia, integralnie powiązane z reformami gospodarczymi ówczesnego wicepremiera i szefa resortu finansów, Władysława Grabskiego, w dalszym ciągu funkcjonują w świadomości społecznej Polaków, zaznaczył Paweł Szałamacha.
Odnosząc się do niepokojących zjawisk, z jakimi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich kilku lat, przedstawiciel NBP zauważył, iż wyszliśmy z tych perturbacji „lekko poobijani, ale w zasadzie obronną ręką” – poziom PKB jest obecnie o kilkanaście procent wyższy aniżeli pod koniec roku 2019, czyli tuż przed pandemią COVID-19.
Ujemnym skutkiem podjętych działań antykryzysowych był oczywiście wzrost poziomu inflacji, jednak w opinii przedstawiciela NBP wprowadzenie tych mechanizmów okresowo było uzasadnione, po czym należało z nich sukcesywnie wychodzić. Dziś pozytywnym sygnałem dla gospodarki jest fakt, iż wzrost gospodarczy jest skorelowany z niskim wskaźnikiem bezrobocia.
Członek zarządu NBP zwrócił uwagę, iż tak dobre wyniki można było osiągnąć m.in. dzięki autonomicznej, niezależnej polityce pieniężnej, przypomniał też o innej, istotnej rocznicy – dziesięcioleciu wprowadzenia do obiegu zmodernizowanych banknotów. Obecnie na rynku występuje duży odsetek zmodernizowanych środków płatniczych, co istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz skutkuje systematycznym spadkiem liczby fałszerstw. Polskie banknoty są wysoko oceniane przez społeczeństwo, podkreślił Paweł Szałamacha.
Zadeklarował też, iż w obszarze zmian technologicznych NBP prowadzi stały monitoring i współpracę z producentami znaków pieniężnych, co pozwala na podjęcie ewentualnych, wyprzedzających działań w przyszłości.
Przywołał również rezultaty najnowszych badań opinii publicznej realizowanych na zlecenie NBP. Wynika z nich, że w opinii Polaków sieć akceptacji gotówki jest zapewniona. To efekt m.in. tej dyskusji, która odbywa się od 10 lat podczas Kongresów Obsługi Gotówki, podkreślił członek zarządu NBP.