Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024 o zielonej i cyfrowej transformacji firm
Współgospodarz Forum Magdalena Zmitrowicz, przewodnicząca Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA stwierdziła w swoim wprowadzającym wystąpieniu, że obecnie wyzwaniem jest finansowanie firm MMŚP stawiających na innowacje.
Jak wskazała – polskie przedsiębiorstwa muszą być bardziej innowacyjne, bo firmy z krajów takich jak Indie czy Rumunia mogą przejąć prostą produkcję, która jest specjalnością wielu naszych podmiotów gospodarczych.
„Innowacja nie jest tania i nigdy nie była, ale zawsze było warto w nią zainwestować” – powiedziała przypominając, że na innowacje dla polskich firm są do wykorzystania ogromne środki z funduszy europejskich, z Krajowego Planu Odbudowy.
Współgospodarzem konferencji był także Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy ZBP.
Podkreślił, że obecna konferencja jest już 10. z rzędu. W pierwszej z tych Konferencji uczestniczyło tylko 60 osób, a dziś bezpośrednio (stacjonarnie) uczestniczy 690 i podobna liczba śledzi Forum w sieci.
To, jego zdaniem, pokazuje jak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się zagadnienia związane z finansowaniem MMŚP.
Czytaj także: Prezes ZBP otworzył Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców
MMŚP 2024 – wystąpienia Gości Honorowych Forum
Prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w swoim wystąpieniu między innymi zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją dziś przed zarówno firmami MMŚP, jak też przed sektorem bankowym. W tym kontekście wymienił m.in. transformację cyfrową i energetyczną.
Po naszej akcesji do UE nastąpił znaczący rozwój społeczno-gospodarczy, również dzięki unijnej polityce spójności. Przypomniał, że środki z polityki spójności trafiają do regionów, których poziom rozwoju jest poniżej 75% średniej europejskiej i niektóre regiony naszego kraju „wypadają” już z tego Programu, co paradoksalnie jest dowodem naszego sukcesu.
Zwracał uwagę, że choć największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się instrumenty dotacyjne, to nie można zapominać też o instrumentach zwrotnych. Jego zdaniem banki powinny zadbać o możliwość zapewnienia wkładu własnego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych.
Przypomniał o presji czasu, jeśli chodzi o przeprowadzenie w Polsce transformacji cyfrowej i energetycznej, ponieważ mają się one zakończyć w 2030 roku
Z kolei Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów ocenił, że firmy z sektora MMŚP są kluczowym elementem gospodarki.
Jeśli chodzi o ich innowacyjność, to niestety Polska jest pod koniec stawki krajów UE. A jak zaznaczył trwa rewolucja -„cyfrowa” i „zielona”.
Administracja państwowa jest źródłem funduszy publicznych dla MMŚP, ale trzeba zadbać również o dostęp firm z tego sektora do finansowania z funduszy prywatnych – stwierdził.
Jak zauważył – wszelkie propozycje dotyczące modyfikacji obciążeń fiskalnych firm czy sektora finansowego muszą uwzględniać fakt, że za utrzymanie stabilności finansów publicznych odpowiada minister finansów.
Jurand Drop zapowiedział wspieranie rozwoju rynku kapitałowego, w tym umacnianie pozycji Giełdy i ułatwienie procesu wejścia na parkiety GPW spółek średniej wielkości.
Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP
Agnieszka Majewska, powołana kilka dni temu na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zapewniła, że przez 6 lat swojej kadencji będzie promowała inteligentne, dostosowane do potrzeb MŚP rozwiązania finansowe.
Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, również podkreślał znaczenie innowacji i transformacji w firmach MŚP. Dzięki przystąpieniu do UE nasze firmy uzyskały dostęp do jednolitego rynku i obecnie Polska ma wyraźną nadwyżkę handlową. Sektor bankowy też odnotował w tym czasie dynamiczny rozwój.
Z Unii Europejskiej wpłynęło przez te lata do naszej gospodarki 160 mld euro netto. Obecnie nowe środki z KPO i z polityki spójności dla Polski są już odmrożone.
Bartłomiej Balcerzyk zwrócił uwagę, że firmy MMŚP w krajach unijnych zatrudniają 100 mln osób. Ważne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla tej grupy firm.