Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024 o zielonej i cyfrowej transformacji firm

Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców (MMŚP) 2024 o zielonej i cyfrowej transformacji firm
Forum Finansowania MMŚP 2024. Magdalena Zmitrowicz. Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod hasłem „Finanse dla Innowacji – Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa Mikro, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki” odbywa się w Warszawie X Forum Finansowania MMŚP.

Współgospodarz Forum Magdalena Zmitrowicz, przewodnicząca Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA stwierdziła w swoim wprowadzającym wystąpieniu, że obecnie wyzwaniem jest finansowanie firm MMŚP stawiających na innowacje.

Jak wskazała – polskie przedsiębiorstwa muszą być bardziej innowacyjne, bo firmy z krajów takich jak Indie czy Rumunia mogą przejąć prostą produkcję, która jest specjalnością wielu naszych podmiotów gospodarczych.

„Innowacja nie jest tania i nigdy nie była, ale zawsze było warto w nią zainwestować” – powiedziała przypominając, że na innowacje dla polskich firm są do wykorzystania ogromne środki z funduszy europejskich, z Krajowego Planu Odbudowy.

Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej

Współgospodarzem konferencji był także Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy ZBP.

Podkreślił, że obecna konferencja jest już 10. z rzędu. W pierwszej z tych Konferencji uczestniczyło tylko 60 osób, a dziś bezpośrednio (stacjonarnie) uczestniczy 690 i podobna liczba śledzi Forum w sieci.

To, jego zdaniem, pokazuje jak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się zagadnienia związane z finansowaniem MMŚP.

Czytaj także: Prezes ZBP otworzył Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców

MMŚP 2024 – wystąpienia Gości Honorowych Forum

Prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w swoim wystąpieniu między innymi zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją dziś przed zarówno firmami MMŚP, jak też przed sektorem bankowym. W tym kontekście wymienił m.in. transformację cyfrową i energetyczną.

Po naszej akcesji do UE nastąpił znaczący rozwój społeczno-gospodarczy, również dzięki unijnej polityce spójności. Przypomniał, że środki z polityki spójności trafiają do regionów, których poziom rozwoju jest poniżej 75% średniej europejskiej i niektóre regiony naszego kraju „wypadają” już z tego Programu, co paradoksalnie jest dowodem naszego sukcesu.

Zwracał uwagę, że choć największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się instrumenty dotacyjne, to nie można zapominać też o instrumentach zwrotnych. Jego zdaniem banki powinny zadbać o możliwość zapewnienia wkładu własnego dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze środków unijnych.

Przypomniał o presji czasu, jeśli chodzi o przeprowadzenie w Polsce transformacji cyfrowej i energetycznej, ponieważ mają się one zakończyć w 2030 roku

Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Z kolei Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów ocenił, że firmy z sektora MMŚP są kluczowym elementem gospodarki.

Jeśli chodzi o ich innowacyjność, to niestety Polska jest pod koniec stawki krajów UE. A jak zaznaczył trwa rewolucja -„cyfrowa” i „zielona”.

Administracja państwowa jest źródłem funduszy publicznych dla MMŚP, ale trzeba zadbać również o dostęp firm z tego sektora do finansowania z funduszy prywatnych – stwierdził.

Jak zauważył – wszelkie propozycje dotyczące modyfikacji obciążeń fiskalnych firm czy sektora finansowego muszą uwzględniać fakt, że za utrzymanie stabilności finansów publicznych odpowiada minister finansów.

Jurand Drop zapowiedział wspieranie rozwoju rynku kapitałowego, w tym umacnianie pozycji Giełdy i ułatwienie procesu wejścia na parkiety GPW spółek średniej wielkości.

Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP

Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Agnieszka Majewska, powołana kilka dni temu na Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zapewniła, że przez 6 lat swojej kadencji będzie promowała inteligentne, dostosowane do potrzeb MŚP rozwiązania finansowe.

Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, również podkreślał znaczenie innowacji i transformacji w firmach MŚP. Dzięki przystąpieniu do UE nasze firmy uzyskały dostęp do jednolitego rynku i obecnie Polska ma wyraźną nadwyżkę handlową. Sektor bankowy też odnotował w tym czasie dynamiczny rozwój.

Z Unii Europejskiej wpłynęło przez te lata do naszej gospodarki 160 mld euro netto. Obecnie nowe środki z KPO i z polityki spójności dla Polski są już odmrożone.

Bartłomiej Balcerzyk zwrócił uwagę, że firmy MMŚP w krajach unijnych zatrudniają 100 mln osób. Ważne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla tej grupy firm.

Źródło: BANK.pl