FLBS 2019. Bankowość spółdzielcza na rynku usług bankowych

FLBS 2019. Bankowość spółdzielcza na rynku usług bankowych
FLBS 2019. Dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK Fot.aleBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obszarze mikroprzedsiębiorców 18% rynku to banki spółdzielcze i ponad 50% rynku rolników. Jeśli dodać, że 1/3 placówek bankowych należy do bankowości spółdzielczej, to pozycja rynkowa wydaje się stabilna.

#MariuszCholewa: Banki spółdzielcze niezbyt często korzystają z narzędzi oferowanych przez BIK #ForumLiderówBS #GrupaBPS #SGB #KZBS #BIK @grupabik

Tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej zaprezentowanych przez dr. Mariusza Cholewę – prezesa zarządu BIK, na Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2019.

Banki nie pytają o klientów

Tyle, że nie wszyscy klienci są lojalni ‒ i zaciągają zobowiązania w innych bankach. Dowodzi tego liczba zapytań ze strony banków komercyjnych pobierających informacje o klientach banków spółdzielczych, podczas gdy te ostatnie nie korzystają wystarczająco często z narzędzi oferowanych przez BIK.

Czytaj także: FLBS 2019. Recepta na sukces banków spółdzielczych: utrzymanie relacji i cyfrowe kanały komunikacji

‒ W przypadku znacznych kwot i wydłużenia okresu kredytowania rośnie ekspozycja na ryzyko. Potencjał nowego biznesu wynikający z wydłużenia kredytu nie jest zalecaną drogą, jeśli uwzględnić profil scoringowy klienta. Trudno bowiem wyrokować, co się wydarzy w kolejnych dwunastu miesiącach ‒ wyjaśnia dr Mariusz Cholewa.

Zmiksowane finansowanie

Co do ryzyka portfelowego sytuacja w zakresie jakości jest lepsza niż w bankach komercyjnych, a szkodowość portfela rolników to 2,9%, co daje spory margines.

Finansowanie prywatne i biznesowe jest w 2/3 zmiksowane w przypadku mikroprzedsiębiorców. Wpływa to na jakość portfela, co obrazują raporty powiązań.

‒ Rzecz w tym, by pełniej korzystać z tego narzędzia. SGB Leasing i CRUZ korzystające z platformy antyfraudowej BIK zabezpieczyły łącznie 114 mln, co gwarantuje szybki zwrot poniesionych z tego tytułu nakładów ‒ przypomina dr Mariusz Cholewa.

Czytaj także: FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych

Źródło: aleBank.pl