Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku: w jakiej wysokości?

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku: w jakiej wysokości?
Fot. stock.adobe.com/JackF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur wskaźnikiem 113,8% z minimalną waloryzacją na poziomie 250 zł, wynikało z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z października ub. roku. Premier nie wykluczył, że wskaźnik waloryzacji będzie mógł być wyższy i tak też się stało, bo 10 lutego 2023 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowala, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w br. wyniesie 114,8 proc.

„Oznacza to, że w tym roku seniorzy otrzymają rekordowe podwyżki. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1588,44 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł” – wskazała minister Maląg.

Jak dodała, łączny koszt waloryzacji w 2023 r. to ok. 44,15 mld zł.

Informacje o waloryzacji rent i emerytur są bardzo ważne dla gospodarstw domowych emerytów, które są mocno dotknięte wysoką inflacją. Bowiem jak pokazują dane GUS najbardziej poszły w górę ceny żywności oraz wzrosły koszty utrzymania mieszkania, a to są dwie najważniejsze pozycje w budżecie domowym osób utrzymujących się ze świadczeń otrzymywanych z ZUS.

Waloryzacja od marca

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

W przypadku świadczeń niepodlegających ustawowemu podwyższeniu do kwoty świadczeń najniższych i świadczeń niższych od najniższej emerytury waloryzacja będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia wskaźnikiem waloryzacji.

Czytaj także: Waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. na poziomie 13,8 proc., podwyżka gwarantowana 250 zł >>>

Źródło: ISBnews