Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50%
Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.
„Wspierając swoje cele, Komitet zdecydował się utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie 5-1/4 do 5-1/2 procent. Rozważając wszelkie korekty docelowego zakresu stopy funduszy federalnych, Komitet dokładnie oceni napływające dane, zmieniające się perspektywy i równowagę ryzyka.
Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie obniżenie docelowego zakresu, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie trwale zmierzać w kierunku 2%” – czytamy w komunikacie.
Komitet zapowiedział też, że będzie kontynuował redukcję posiadanych skarbowych papierów wartościowych oraz agencyjnych papierów dłużnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.
„Począwszy od czerwca (2024), Komitet spowolni tempo spadku posiadanych papierów wartościowych poprzez zmniejszenie miesięcznego limitu wykupu skarbowych papierów wartościowych z 60 mld USD do 25 mld USD.
Komitet utrzyma miesięczny limit wykupu długu agencyjnego i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką na poziomie 35 mld USD i będzie reinwestował wszelkie spłaty kapitału, przekraczające ten limit w skarbowe papiery wartościowe. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu 2%” – czytamy dalej.
Oceniając odpowiednie nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, zapowiedziano także.
Komitet będzie przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej, jeśli pojawią się zagrożenia, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu. Oceny Komitetu będą uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych, a także sytuacji finansowej i międzynarodowej” – czytamy dalej.
Fed wskazywał, że perspektywy gospodarcze są nadal niepewne
„Komitet ocenia, że w ciągu ostatniego roku zagrożenia dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji zmniejszyły się. Perspektywy gospodarcze są niepewne, w związku z czym Komitet w dalszym ciągu zwraca szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.
„Najnowsze dane wskazują, że aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Wzrost liczby nowych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na podwyższonym poziomie. W ostatnich miesiącach brakowało dalszych inflacji postępów w kierunku wyznaczonego przez Komitet celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.” – dodano.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 roku, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.
Czytaj także: Prezes FED nie wyklucza obniżenia stóp procentowych w USA w tym roku
Jerome Powell: inflacja jest w trendzie bocznym, nie wskazuje na obniżki stóp procentowych
Inflacja jest w trendzie bocznym, dlatego nie wskazuje na obniżki stóp procentowych – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas konferencji (1.05.2024) po posiedzeniu Rezerwy.
Jerome Powell dodał, że również podwyżka stóp proc. jest mało prawdopodobna.
„Przyjrzymy się całości danych. Uważamy, że polityka jest dobrze przygotowana, aby uwzględnić różne ścieżki, jakie może obrać gospodarka. (..) Powiedzieliśmy też, że nie byłoby właściwe wycofywanie się z naszego restrykcyjnego stanowiska w polityce monetarnej, dopóki nie zyskamy większej pewności, że inflacja trwale spada do 2 proc. Inflacja jest w trendzie bocznym i dlatego nie zyskujemy większej pewności co do jej spadku” – powiedział przewodniczący FOMC.
Jego zdaniem, w takim przypadku właściwe byłoby wstrzymanie się z obniżkami stóp procentowych.
„Istnieją inne ścieżki, którymi może podążać gospodarka, co spowodowałoby, że będziemy chcieli rozważyć obniżki stóp procentowych.
Dwie z tych ścieżek polegają na tym, że rzeczywiście zyskamy większą pewność siebie, jeśli inflacja będzie stale spadać do 2 proc. Inną ścieżką może być na przykład nieoczekiwane osłabienie na rynku pracy. To są ścieżki, w których można by rozważyć obniżki stóp procentowych. To będzie zależeć od danych” – dodał.
Według Jerome Powella również podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna.
„Mało prawdopodobne, aby kolejnym ruchem stóp procentowych była ich podwyżka” – ocenił przewodniczący FOMC.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Inflacja | Cel inflacyjny FED: skąd się wzięło owe 2%?
Trwały spadek inflacji zajmie więcej czasu
Jerome Powell wskazywał, że dalszy postęp w walce z inflacją jest niepewny. Dodał, że w ciągu ostatniego roku inflacja znacznie spadła, choć rynek pracy pozostał silny i to jest bardzo dobra wiadomość.
„Jednak inflacja jest nadal zbyt wysoka. Dalszy postęp w jej eliminowaniu nie jest pewny. A droga przed nami jest niepewna. (…) Istnieją ścieżki, którymi może podążać gospodarka, które wiązałyby się z cięciami stóp proc. Są też ścieżki, które by do tego nie prowadziły. Nie mam pewności, która z tych ścieżek się zmaterializuje” – powiedział prezes Fedu.
„Nasze stanowisko w sprawie polityki pieniężnej wywiera presję spadkową na aktywność gospodarczą i inflację. W ciągu ostatniego roku bilans zagrożeń dla osiągnięcia naszych celów w zakresie zatrudnienia i inflacji przesunął się w stronę większej równowagi.
Jednakże w ostatnich miesiącach inflacja wykazała brak dalszego postępu w kierunku naszego celu na poziomie 2 proc. Nadal bardzo zwracamy uwagę na ryzyko dla perspektyw inflacji” – dodał.
Prezes Fedu ocenił, że osiągnięcie pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie więcej czasu.
„W pierwszym kwartale nie odnotowaliśmy postępu w zakresie inflacji. Powiedziałem już, że wydaje się, że osiągnięcie punktu pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie nam więcej czasu. Nie wiem, ile to potrwa. Mogę tylko powiedzieć, że kiedy zdobędziemy tę pewność, wówczas możliwe będą obniżki stóp procentowych. I nie wiem dokładnie, kiedy to nastąpi” – powiedział prezes Fedu.
„Nasza wiara w przywrócenie inflacji do celu nie wzrosła w pierwszym kwartale. Tak naprawdę doszliśmy do wniosku, że zdobycie tej pewności zajmie więcej czasu” – dodał Jerome Powell.
Przewodniczący FOMC wskazywał, że ma nadzieję, że w tym roku inflacja będzie spadać.
„Moja osobista prognoza jest taka, że w tym roku zaczniemy widzieć dalszy postęp w zakresie spadku inflacji. Nie wiem, czy to wystarczy. Nie wiem, czy tak się nie stanie. Będziemy musieli pozwolić, aby dane nas w tym prowadziły. (…)
Spodziewam się, że w ciągu tego roku inflacja ponownie zacznie spadać, ale moja pewność co do tego jest mniejsza niż wcześniej z powodu danych, które widzieliśmy” – wskazał prezes Fedu.
„Uważamy, że nasze stanowisko w polityce monetarnej jest dobrze skalibrowane i adekwatne do obecnej sytuacji gospodarczej. Uważamy, że jest restrykcyjne. Widać to na rynku pracy. Widać to w wydatkach, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat popyt znacznie spadł” – dodał.
W ocenie Jerome Powella obecne dane o inflacji dotąd w tym roku są wyższe od oczekiwań.
„Dane o inflacji w tym roku są wyższe od oczekiwań. Niektóre miary krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych wzrosły w ostatnich miesiącach.
Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się bardziej zakotwiczone. To znalazło odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także z rynków finansowych” – powiedział przewodniczący FOMC.