ESG: Sektor bankowy w poszukiwaniu drogi do zeroemisyjności
Musimy jednak zacząć działać bardzo intensywnie, stąd między innymi inicjatywa zdefiniowania celów odpowiedzialnego rozwoju, których osiągnięcie nie jest tylko spełnieniem wymogów regulacyjnych, a jest kluczowe dla zatrzymania procesów degradacji klimatu.
Wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny, będący jej skutkiem, spowodowały chwilową zmianę priorytetów w działaniu rządów, jednak problem emisji CO2 nie znika – musimy pracować nad prowadzeniem biznesu w sposób odpowiedzialny.
Oddając w Państwa ręce raport „ESG: Sektor bankowy w poszukiwaniu drogi do zeroemisyjności”, mamy nadzieję, że stanie się on pomocną i inspirującą lekturą.
Raport do pobrania link poniżej
Sektor bankowy w dążeniu do zeroemisyjności ma szczególną rolę. Przy względnie niewielkich emisjach własnych, finansuje znakomitą część działalności przemysłowej, jest istotnym ogniwem łańcucha wartości, ma – poprzez definiowanie kryteriów oceny ryzyka, w tym ryzyka środowiskowego, może kształtować właściwe podejście do inwestycji, wpływać na to, że przedsięwzięcia finansowane przez banki będą brały pod uwagę wpływ na środowisko naturalne.
Banki również mogą edukować swoich klientów, wzmacniając świadomość i zrozumienie tematyki ESG oraz kształtując odpowiedzialne zachowania konsumenckie.
Poniższy raport to efekt intensywnej pracy wykonanej przez Grupę Roboczą działającą w ramach Forum Technologii Bankowych. W skład grupy wchodzili przedstawiciele banków oraz firm technologicznych zrzeszonych w FTB.
Bazą do raportu była ankieta przeprowadzona wśród tych banków i firm, dzięki tej ankiecie udało się uzyskać dobry przegląd stanu obecnego, planów działania i wyzwań z nimi związanymi.
Zachęcamy do lektury, zachęcamy też do zaangażowania w dobre zdefiniowanie celów, w szczególności zeroemisyjności działania. W całym procesie nie chodzi tylko o spełnianie wymogów regulacyjnych, a o przebudowę modelu działania gospodarki.
Chodzi o to, żebyśmy mogli być dobrymi przodkami i zostawić planetę kolejnym pokoleniom w stanie lepszym, niż ją otrzymaliśmy.
Opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich oraz partnerów technologicznych.