ESBANK i firma Interjarek przykładem w europejskiej promocji gwarancji BIZNESMAX EBI

ESBANK i firma Interjarek przykładem w europejskiej promocji  gwarancji BIZNESMAX EBI
Źródło: ESBANK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Farma fotowoltaiczna firmy Interjarek z Gołuchowa k. Kalisza, klienta ESBANKU Banku Spółdzielczego, będzie dla społeczności całej Unii Europejskiej jednym z 3 videoprzykładów, jak środki unijne w ramach gwarancji BIZNESMAX pomagają w rozwoju lokalnego biznesu. Europejski Bank Inwestycyjny wyróżnił zaproszeniem do udziału w video case study przedstawicieli Firmy oraz Banku, który skredytował budowę ekoinwestycji, poinformował ESBANK.

1302 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 449,19 kWp pełną parą działa w Gołuchowie k. Kalisza od jesieni 2022 roku. Farma nie tylko zapewnia prąd ze słońca firmie Interjarek, która jest jednym z wiodących importerów i producentów przypraw w Polsce. Część pozyskanej energii elektrycznej daje też firmie dodatkowy zarobek.

Inwestycję w Gołuchowie – jako jedną z trzech w Polsce – 28 września 2022 roku z ekipą filmową odwiedzili przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego z siedzibą w Luksemburgu. To organ Unii Europejskiej, który udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE.

W Polsce dystrybutorem wsparcia EBI jest Bank Gospodarstwa Krajowego, z którym współpracuje Spółdzielcza Grupa Bankowa, a za pośrednictwem SGB-Banku SA – ESBANK Bank Spółdzielczy.

Udzielony przez Bank z Radomska kredyt z bezpłatnymi gwarancjami spłaty BIZNESMAX oraz szansą na otrzymania dopłaty do oprocentowania stał się kluczem do wybrania firmy Interjarek i ESBANKU Banku Spółdzielczego na bohaterów filmu promującego efekty działań EBI.

Dzięki video case study, instalacja fotowoltaiczna w Gołuchowie będzie dla członków wspólnoty filmowym przykładem udanej współpracy lokalnego przedsiębiorcy z bankiem oferującym kredyty z gwarancjami BGK.  

Bank lokalnej społeczności

Współpracuję z ESBANKIEM od blisko 20 lat, przeszliśmy wspólnie przez niejedną inwestycję. Tak było też w przypadku farmy fotowoltaicznej. Pomysł zainwestowania w to proekologiczne rozwiązanie zaczęliśmy realizować na początku 2020 roku.

Dzięki tej farmie – mimo obiektywnie trudnej sytuacji gospodarczo-energetycznej w kraju – firma Interjarek w Gołuchowie jest w 80% samowystarczalna, jeśli chodzi o zużycie prądu. W związku z nowymi pomysłami oraz rozpoczętymi inwestycjami w magazynowanie i produkcję energii elektrycznej, w ciągu 2 lat nasza samowystarczalność zwiększy się do 95%. Możemy też odsprzedawać nadwyżkę zakładowi energetycznemu, a przy tym mamy pozytywny efekt ekologiczny.

Oczywiście było sporo formalności i technicznych trudności, jeśli chodzi o samą inwestycję, ale to był strzał w „10”. Tym bardziej, że dzięki podpowiedzianemu przez pracownika ESBANKU instrumentowi w postaci gwarancji BIZNESMAX, otrzymaliśmy nie tylko zabezpieczenie dużego kredytu. Właśnie otrzymaliśmy też zwrot części odsetek w formie dotacji. Taką pomoc Banku polecam każdemu – mówi Jarosław Nowak, założyciel i prezes firmy.

ESBANK i firma INTERJAREK w video case study Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Źródło: ESBANK

ESBANK stawia na indywidualne doradztwo

Podczas nagrania dla EBI ESBANK Bank Spółdzielczy reprezentowała Iwona Śnietura-Sobczak, Dyrektor Oddziału Wieluń, którego pracownicy od wielu lat bezpośrednio obsługują firmę Interjarek.

W ESBANKU Banku Spółdzielczym stawiamy na relacje i indywidualne doradztwo. Doskonale znamy swoich Klientów i ich potrzeby. Zawsze proponujemy najlepsze dla nich rozwiązania, dostępne w ESBANKU i Grupie SGB.

Informacja o planach inwestycyjnych w fotowoltaikę w firmie Interjarek zbiegła się w czasie ze zmianami w zakresie warunków udzielania gwarancji BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej FG POIR BIZNESMAX. Okazało się, że uda się spełnić warunki stawiane w tym programie pomocowym kredytobiorcom, inwestycja wpisała się w kryteria proekologiczne. Dlatego zaproponowaliśmy to rozwiązanie i udało się – zdobyć zarówno zabezpieczenie kredytu, jak i częściowy zwrot odsetek z pieniędzy unijnych – podsumowuje Dyrektor Oddziału.

ESBANK i firma INTERJAREK w video case study Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Źródło: ESBANK

Efekty wrześniowego nagrania w Gołuchowie będzie można zobaczyć w kanałach internetowych EBI i ESBANKU zimą. Video case study do europejskiej dystrybucji trafi na przełomie 2022 i 2023.

Źródło: aleBank.pl