Emerytury w 2022 roku: nie będzie drugiej waloryzacji ani wypłaty „piętnastki”

Emerytury w 2022 roku: nie będzie drugiej waloryzacji ani wypłaty „piętnastki”
Stanisław Szwed Fot. MRPiPS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2022 roku rząd nie przewiduje drugiej waloryzacji emerytur ani wypłaty 15. emerytury - powiedział zapowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Nie przewidujemy drugiej waloryzacji.

„Tę marcową wzmocniliśmy w tym sensie, że podnieśliśmy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. On tradycyjnie przyjmowany jest na poziomie 20 proc. wzrostu wynagrodzeń. My przyjęliśmy 60-proc. wskaźnik. Emerytury były więc waloryzowane na poziomie 7 proc. To wysoka waloryzacja” – powiedział Szwed, cytowany przez Super Biznes.

Wypłacona zostanie 14. emerytura

Potwierdził, że w 2022 r. wypłacona będzie 14. emerytura, informując, że jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, czy tak jak poprzednio będzie obowiązywał próg 2.900 zł na wypłatę pełnego świadczenia w wysokości emerytury minimalnej (powyżej tego progu obowiązywała zasada złotówka za złotówkę).

Czytaj także: 13. emerytura: tegoroczny koszt świadczenia to 13,1 mld zł, otrzyma je 9,7 mln osób >>>

Szwed zapytany o możliwość wypłaty 15. emerytury zaprzeczył takiej możliwości.

„Nie, ponieważ emeryci mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co w praktyce oznacza, że świadczenia do 2500 zł nie są objęte podatkiem” – powiedział.

Wiceminister poinformował, że rząd nie przewiduje waloryzacji świadczenia 500+, ponieważ jest szereg rozwiązań łagodzących skutki inflacji. 

Źródło: PAP BIZNES