EKF 2019. „Twardy” brexit katastrofą dla europejskich gospodarek i rynków kapitałowych

EKF 2019. „Twardy” brexit katastrofą dla europejskich gospodarek i rynków kapitałowych
Debata "Lekcje z brexitu dla biznesu", odbyła się 3 czerwca br., pierwszego dnia IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie Fot. Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Debata "Lekcje z brexitu dla biznesu", odbyła się 3 czerwca br., pierwszego dnia IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Rozmowę moderował Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, były Prezes Rady Ministrów oraz były Prezes zarządu Banku Pekao. Do debaty wprowadził uczestników Nikhil Rathi, prezes londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Uczestnicy zgodzili się, że "twardy" brexit będzie miał katastrofalny wpływ na europejskie gospodarki i rynki kapitałowe.

Jacek Fotek na @EFCongress: prawdopodobnym efektem brexitu będzie nieuchronna zmiana struktury obrotów na europejskich rynkach kapitałowych #brexit #EFG #EFG2019 #EFC2019

Nikhil Rathi, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie podkreślił, że największymi wyzwaniami dla europejskich rynków kapitałowych są: wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, likwidacja barier regulacyjnych związanych z międzynarodowymi inwestycjami oraz budowa systemu edukacji ekonomicznej społeczeństwa. Zaznaczył również, że kluczem do intensywnego wzrostu europejskich rynków finansowych jest silniejsza współpraca sektora prywatnego z państwowym. Prezes Zarządu London Stock Exchange, zwrócił także uwagę na rosnące oczekiwania opinii publicznej dotyczące zrównoważonego i proekologicznego rozwoju dużych przedsiębiorstw.

Czytaj także: EKF 2019. Prof. Nouriel Roubini o wojnach handlowych i przyszłości globalnej gospodarki >>>

W debacie wzięli udział również Nick Collier, Dyrektor Zarządzający City of London Corporation’s office in Brussels,, Prof. Nouriel Roubini ze Stern School of Business na Uniwersytecie Nowego Jorku, Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu Billon, Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. oraz Rafał Stepnowski, Wiceprezes Zarządu Vice Boeing Digital Solutions i Dyrektor ds. Government Affairs w Boeing International.

Wzrost niepewności i ograniczenie zaufania do europejskich rynków kapitałowych

Uczestnicy debaty zgodzili się, że już sama rozmowa o brexicie powoduje wzrost niepewności i ograniczenie zaufania do europejskich rynków kapitałowych, a dla biznesu, być może szczególnie w dzisiejszych czasach niepokojów globalnych, taka sytuacja powoduje dodatkowe trudności w podejmowaniu codziennych i strategicznych decyzji. Zwrócił na to uwagę m.in. Wojciech Kostrzewa, przypominając, że bieżąca sytuacja generuje koszty dla jego spółek fintechowych.

Czytaj także: Eksperci EKF: wzrost PKB będzie spowalniać do 2022 roku >>>

Rafał Stepnowski zwrócił uwagę na fakt, że „twardy” brexit będzie miał poważny, negatywny wpływ na działalność Boeinga, utrudniając m.in. współpracę pomiędzy instytucjami. Nick Collier podkreślił z kolei, że biznesy charakteryzujące się dużym „uregulowaniem” muszą intensywnie przygotowywać się na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez żadnej umowy. Obaj zgodzili się, że rozpoczęty proces z niepewnym efektem (opuszczenie Wielkiej Brytanii bez umowy z UE, z okresem przejściowym, czy w ramach wynegocjowanej umowy), już dziś ma poważne skutki dla biznesu.

Nieuchronna zmiana struktury obrotów na europejskich rynkach kapitałowych

Jacek Fotek zauważył, że prawdopodobnym efektem brexitu będzie nieuchronna zmiana struktury obrotów na europejskich rynkach kapitałowych, na czym skorzystają inne europejskie rynki, zwłaszcza silnie regulowane, oraz platformy elektroniczne. Natomiast Michał Krupiński wyraził zaniepokojenie, że bez Brytyjczyków proces implementacji wolnorynkowych reform w Unii Europejskiej może być znacząco utrudniony. Ubolewał również, że brytyjscy politycy nie widzą długofalowych efektów swoich działań, które negatywnie wpłyną zarówno na gospodarkę brytyjską, jak i europejską.

Optymistyczny ton nadał dyskusji Prof. Nouriel Roubini, według którego obecny chaos legislacyjny w brytyjskim parlamencie może wzmocnić zwolenników obecności Wielkiej Brytanii w Unii i skończyć się jej pozostaniem w gronie krajów UE.

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF