Ajay Banga nominowany przez Joe Bidena na stanowisko Prezesa Banku Światowego

Ajay Banga nominowany przez Joe Bidena na stanowisko Prezesa Banku Światowego
Ajay Banga, źródło EKF,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek 23 lutego prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone nominują Ajaya Bangę, na stanowisko prezesa Banku Światowego.

„Wychowany w Indiach Ajay Banga ma wyjątkowe spojrzenie na możliwości i wyzwania stojące przed krajami rozwijającymi się oraz na to, w jaki sposób Bank Światowy może zrealizować swój ambitny program zmniejszenia ubóstwa i zwiększenia dobrobytu” – napisał m.in. w swoim oświadczeniu Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Ajay Banga obecnie pełni funkcję wiceprezesa General Atlantic. Wcześniej był prezesem i dyrektorem generalnym Mastercard.

W trakcie swojej kariery Ajay Banga stał się światowym liderem w dziedzinie technologii, danych, usług finansowych i innowacji na rzecz integracji. Jest honorowym przewodniczącym Międzynarodowej Izby Handlowej, pełniąc funkcję jej przewodniczącego w latach 2020-2022.

Banga pełnił funkcję dyrektora generalnego Citigroup Asia Pacific i był członkiem Komisji Prezydenta Baracka Obamy ds. Wzmocnienia Narodowego Cyberbezpieczeństwa oraz byłym członkiem Komitetu Doradczego Prezydenta USA ds. Polityki Handlowej i Negocjacji.

Nieoczekiwana rezygnacja poprzedniego prezesa Banku Światowego

Ostateczną decyzję w sprawie nowego szefa Banku Światowego podejmie Rada Dyrektorów tej instytucji, ale tradycyjnie stanowisko to przypada kandydatowi ze Stanów Zjednoczonych, zaś funkcja szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Europejczykowi.

Obecny prezes Banku Światowego David Malpass ogłosił 15 lutego, że ustąpi ze stanowiska 30 czerwca; nie podał przyczyn. Malpass został szefem BŚ w kwietniu 2019 roku; kadencja prezesa trwa pięć lat.

Czytaj także: Prezes Banku Światowego zapowiada swoją rezygnację

Ajaypal „Ajay” Singh Banga na EKF 2019

W 2019 roku Ajay Banga był gościem Europejskiego Kongresu Finansowego. Wziął udział w debacie EKF pt. „Prezesi o banku przyszłości, czyli cyfrowe finanse jako krwioobieg Gospodarki 4.0.”

Podczas swojego wystąpienia mówił między innymi o transformacji cyfrowej.

„Cyfrowa rewolucja, możliwości komunikacji i połączeń oraz Internet to wspaniałe technologie dla społeczeństwa. Zdemokratyzowały one dostęp do wiedzy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy Internet rzeczy staje się rzeczywistością. W takim świecie cyberzagrożenie staje się bliskie, powszechne i stale obecne. Rządy i sektor prywatny powinny lepiej współpracować, by zrozumieć naturę zagrożeń i by opracować reakcje na ataki, które na pewno będą miały miejsce.”

EKF 2019, Ajay Banga i red. Piotr Chęciński

Gość EKF mówił o konkretnych działaniach jakie trzeba podjąć dla zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego.

„Trzeba opracować globalne reguły zachowań w dobie Internetu – wiedzieć co jest akceptowalne w świecie cyfrowym. Powinniśmy opracowywać produkty i usługi proste dla konsumenta. Potrzebne są standardy informacyjne, dzięki którym przeciętny użytkownik może ocenić bezpieczeństwo danego urządzenia. Wszystkie urządzenia powinny też posiadać zdolność do aktualizowania swych zabezpieczeń.”

Wystąpienie Ajaypal „Ajay” Singh Banga na EKF 2019

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF, The White House, PAP BIZNES