EBC rozważał obniżkę stóp procentowych o 50 pb.
„Decyzja o obniżce została zatwierdzona przez wszystkich członków Rady Prezesów. Były dyskusje nad obniżką stóp proc. o 50 pb., ale ogólny konsensus, pod którym wszyscy się podpisali, to była obniżka o 25 pb.” – powiedziała Christine Lagarde podczas konferencji po posiedzeniu EBC.
„Nie ogłaszamy jeszcze zwycięstwa nad inflacją. Możemy jednak powiedzieć, że inflacja jest na drodze do osiągnięcia 2-proc. celu w średnim okresie. To dało nam pewność potrzebną na decyzję o obniżce stóp procentowych i jej odpowiednim zakresie, jakim jest 25 pb.” – dodała.
Cel inflacyjny EBC zostanie osiągnięty w 2025 roku
W ocenie prezeski EBC, inflacja w strefie euro osiągnie 2-proc. cel w 2025 roku.
„W naszych projekcjach sześć razy z rzędu podaliśmy, że inflacja w 2025 r. osiągnie cel 2 proc. (…) Według projekcji wzrost płac osiągnie w 2025 r. poziom komplementarny z 2-proc. celem inflacyjnym.
(…) Prognostycy EBC spodziewają się, że koszty pracy będą rosły wolniej w horyzoncie projekcji, w wyniku niższego wzrostu płac i wyższego wzrostu produktywności. Ponadto zyski firm powinny nadal częściowo kompensować wpływ wyższych kosztów pracy na ceny, zwłaszcza w krótkim okresie” – powiedziała Christine Lagarde.
„Oczekujemy, że inflacja będzie oscylować wokół obecnego poziomu w najbliższej przyszłości, ponieważ poprzednie gwałtowne spadki cen energii nadal będą wypadać z rocznych bilansów.
Następnie powinna się ustabilizować na poziomie około 2-proc. celu w średnim okresie. Łagodzenie presji kosztów pracy i ciągły wpływ naszego zacieśniania polityki pieniężnej w przeszłości na ceny konsumpcyjne powinny pomóc w tym procesie. Większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych utrzymuje się na poziomie około 2 proc.” – dodała.
Czytaj także: EBC obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych
Aktywność gospodarcza w strefie euro traci dynamikę
W opinii Christine Lagarde dane sugerują, że aktywność gospodarcza w strefie euro traci dynamikę.
„Ostatnie dane sugerują, że aktywność gospodarcza traci dynamikę. Dane ankietowe wskazują, że sektor przemysłowy wciąż się kurczy, a wzrost aktywności w usługach spowalnia.
Firmy wstrzymują się ze zwiększaniem wydatków na inwestycje w związku ze spowalniającym popytem i wysoce niepewnymi perspektywami. Eksport również pozostaje słaby, a niektóre europejskie sektory mają problemy z utrzymaniem konkurencyjności” – powiedziała prezeska EBC.
„Rynek pracy pozostaje odporny. (…) Popyt na pracę jednak słabnie. (…) Gospodarka powinna jednak ulec wzmocnieniu w miarę upływu czasu, ale w mniejszym zakresie niż się wcześniej spodziewano.
Wzrost w realnych wynagrodzeniach powinien wzmocnić wydatki konsumentów. Tańsze kredyty powinny zwiększyć konsumpcję i inwestycje. Jeśli napięcia handlowe nie ulegną eskalacji, eksport powinien wesprzeć ożywienie gospodarcze w miarę wzrostu popytu globalnego” – dodała.
Debata nad neutralnym poziomem stóp procentowych?
Christine Lagarde wskazywała, że podczas ostatniego posiedzenia temat tzw. neutralnej stopy proc. nie został podniesiony.
„Poziom neutralnych dla gospodarki stóp procentowych jest trudny do ustalenia z wyprzedzeniem. (…) Nie dyskutowaliśmy jednak nad poziomem neutralnej stopy proc. w ostatnich dniach” – powiedziała.
I dodała, że debata nad neutralnym poziomem stóp procentowych rozpocznie się, gdy EBC zacznie zbliżać się do tego poziomu, ponieważ obecnie stopy procentowe znajdują się na poziomie restrykcyjnym.
Czytaj także: Christine Lagarde: EBC nie zobowiązuje się do określonej ścieżki stóp procentowych
EBC o wzroście PKB w strefie euro i ryzyku geopolitycznym
W ocenie Christine Lagarde bilans ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro jest przechylony w negatywną stronę.
„Bilans ryzyka dla wzrostu gospodarczego pozostaje przechylony w stronę przewagi czynników negatywnych. Ryzyko większych tarć w handlu światowym może mieć wpływ na wzrost PKB w strefie euro, tłumiąc eksport i osłabiając gospodarkę światową. Niższe zaufanie może spowolnić oczekiwane szybkie odbicie w konsumpcji i inwestycjach” – powiedziała prezeska EBC.
„Może to zostać wzmocnione przez ryzyka geopolityczne, takie jak nieuzasadniona wojna Rosji z Ukrainą i tragiczny konflikt na Bliskim Wschodzie, które mogą zakłócić dostawy energii i handel światowy.
Wzrost PKB może być również niższy, jeśli opóźnione skutki zacieśniania polityki pieniężnej będą oddziaływać dłużej niż oczekiwano. Wzrost PKB może być wyższy, jeśli łatwiejsze warunki finansowania i spadająca inflacja pozwolą na szybsze odbicie krajowej konsumpcji i inwestycji” – dodała.
Według przewodniczącej Rady Prezesów EBC, ryzyka dla perspektyw inflacji są obecnie bardziej dwustronne niż były wcześniej.
„Inflacja może okazać się wyższa, jeśli płace lub zyski firm wzrosną bardziej niż oczekiwano. Ryzyko wzrostu inflacji wynika również ze zwiększonych napięć geopolitycznych, które mogą podnieść ceny energii i koszty transportu w krótkim okresie i zakłócić handel światowy.
Ponadto ekstremalne zjawiska pogodowe i rozwijający się kryzys klimatyczny w szerszym ujęciu mogą spowodować wzrost cen żywności bardziej niż oczekiwano” – powiedziała.
„Natomiast inflacja może zaskoczyć w dół, jeśli niskie zaufanie i obawy dotyczące wydarzeń geopolitycznych spowolnią konsumpcję i inwestycje bardziej niż oczekiwano, a także jeśli polityka pieniężna bardziej niż oczekiwano stłumi popyt lub jeśli otoczenie gospodarcze w reszcie świata niespodziewanie się pogorszy.
Większe tarcia w handlu światowym uczyniłyby perspektywy dla inflacji w strefie euro bardziej niepewnymi” – dodała.