e-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 roku, Prezydent RP podpisał nowelizację

e-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 roku, Prezydent RP podpisał nowelizację
Fot. stock.adobe.com / Paweł Kacperek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r. - poinformowała w piątek (7.06.2024) KPRP.

Nowelizacja ta zmienia termin wdrożenia obowiązku wystawiania przez podatników podatku od towarów i usług faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 roku na 1 lutego 2026 roku.

Obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł.

Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.

Czytaj także: Obowiązkowy KSeF dla wszystkich przedsiębiorców od kwietnia 2026 roku

e-faktury: Ministerstwo Finansów proponuje szkolenia

Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania, wprowadzonego ustawą z dnia 16 czerwca 2023 roku.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Rząd, zgłaszając projekt, tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców.

Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur – przekonywało Ministerstwo Finansów.

Czytaj także: KIR udostępnił kwalifikowaną e-pieczęć w wersji mobilnej

Źródło: PAP BIZNES