Dwunasty projekt JESSICA z Bankiem Ochrony Środowiska i piąty dla Śląska

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bos.04.250x158Bank Ochrony Środowiska podpisał piątą na Śląsku, a dwunastą w Polsce umowę w ramach inicjatywy JESSICA. Celem projektu "Browar Mariacki" - wartego 15,5 mln złotych, będzie rewitalizacja budynku byłego Hotelu Śląskiego w Katowicach. Już wkrótce opuszczona i zrujnowana kamienica zmieni się w nowoczesny kompleks turystyczno-kulturalny, służąc całemu regionowi.

Aktualny właściciel kamienicy postanowił całkowicie zrewitalizować opuszczony obiekt i przebudować go na trzygwiazdkowy hotel oraz restaurację. Dodatkowo w jego centralnym miejscu stanie instalacja browarnicza. Hotel „Mariacka 15”, oprócz funkcji hotelowo-gastronomicznych, w zamyśle swoich twórców, ma być ważnym punktem na mapie kulturalnej Katowic. Miejsce to ma znacząco zwiększyć kulturalny potencjał miasta i wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców poprzez m.in. organizację licznych wystaw młodych artystów, malarzy, fotografów i twórców.

Miłośnicy Katowic docenią także fakt, że zabytkowe elementy architektoniczne zostaną zachowane z dbałością o szczegóły konstrukcyjne i architektoniczne. Budynek zostanie też wyposażony w nowoczesny i proekologiczny system ogrzewania według najnowszych standardów emisji spalin oraz odzysku energii.

Wartość inwestycji wynosi  15,5 mln złotych brutto, przy czym 41 proc. środków tej kwoty, ok. 6,4 mln zł) będzie pochodzić z pożyczki JESSICA.

JESSICA z Bankiem Ochrony Środowiska

W całej Polsce BOŚ zrealizował już 12 umów w ramach inicjatywy JESSICA, na łączną kwotę blisko 130 mln zł – udostępniając jednocześnie środki własne w wysokości ok. 140 mln zł. Do tej pory umowy zostały podpisane w: Świnoujściu (trzy umowy) oraz po jednej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Jastrzębiu Zdroju, Świętochłowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Tychach, Pruszczu Gdańskim i Kościerzynie.

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.

Więcej informacji na www.bosbank.pl

Źródło: Bank Ochrony Środowiska S.A.