DORA wyzwaniem dla dostawców usług cyfrowych

Zdaniem Piotra Chrzanowskiego w tej chwili najważniejsze dla dostawców usług cyfrowych jest dostosowanie się do rozporządzenia DORA, czyli przepisów o operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego. Przepisy, które już obowiązują mają istotne znaczenie dla rozwoju usług cyfrowych w Polsce.
Nasz rozmówca zauważył, że DORA porządkuje relacje pomiędzy bankiem a dostawcą usług cyfrowych w kontekście bezpieczeństwa instytucji finansowych.
Odnosząc się do usług świadczonych przez SoftNet dla sektora finansowego, w tym dla banków spółdzielczych powiedział:
„W tym momencie preferujemy swoją usługę chmurową, którą nazywamy centrum przetwarzania danych. Obecnie około 90 banków korzysta z tego rozwiązania. Jest to o tyle wygodne dla naszych klientów, że to na nas spada odpowiedzialność za wywiązanie się z wymogów stawianych przed bankami przez rozporządzenie DORA, za dostarczanie bezpiecznej i jednocześnie funkcjonalnej usługi.”
Czytaj także: Dostawcy usług i banki spółdzielcze o wymogach DORA
NIS2
Kolejnym wyzwaniem jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego NIS2.
„Wszyscy czekamy na nowelizację ustawy o cyberbezpieczeństwie wdrażającą przepisy dyrektywy NIS2, która prawdopodobnie bardziej precyzyjnie będzie regulować współpracę między dostawcami a bankami” – podkreślił Piotr Chrzanowski.
Istotne będzie ustalenie, którzy dostawcy będą uznani za kluczowych, a którzy za podmioty ważne.
W jego opinii w tym kontekście bardzo ważne będzie zabezpieczenie danych przed potencjalnymi atakami.
Czytaj także: Bankowość i finanse | Bezpieczeństwo – Kyndryl | Transformacja w erze szybkiego rozwoju | Wyzwania dla sektora usług finansowych
Przeregulowana AI?
Odnosząc się do zastosowania AI na styku dostawców usług cyfrowych i banków Piotr Chrzanowski wyraził swoje obawy co do nadmiernej regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji zarówno w AI Act, jak i w przepisach krajowych.
Jego zdaniem regulowanie tego, co już jest praktycznie stosowane w codziennej praktyce, mija się z celem. Wskazał na Chiny i USA, gdzie nie ma takich regulacji jak w Unii Europejskiej.
„Na pewno są zagrożenia, które niesie za sobą AI, natomiast ja jednak zwracam uwagę na praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji, na to w jakich obszarach życia może nam ona pomagać.
Nie chciałbym definiować jej tylko przez pryzmat zagrożeń, ale bardziej przez wyzwania, które stoją przed nami.
Bo jeżeli będziemy patrzeć przez pryzmat zagrożeń, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy być tam gdzie idzie rozwijający się świat, czy też zostać tu, gdzie teraz jesteśmy” – stwierdził Piotr Chrzanowski.