DM PKO Banku Polskiego – Domem Maklerskim Roku według Gazety Giełdy Parkiet

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.dm.250xZmiany i skuteczne dążenie do umocnienia pozycji Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego zostały docenione w prestiżowym konkursie "Byki i Niedźwiedzie" organizowanym przez Gazetę Giełdy Parkiet.

Podczas wczorajszej gali rozdania nagród statuetkę dla najlepszego domu maklerskiego, z rąk Wiceministra Skarbu Pawła Tamborskiego, odebrał Grzegorz Zawada, Dyrektor Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Była to już 19. edycja rozdania nagród „Byki i Niedźwiedzie”, przyznawanych spółkom, instytucjom oraz osobom, które najbardziej wyróżniły się na rynku kapitałowym, przyczyniają się do rozwoju, upowszechniania i poszerzania rynku kapitałowego w Polsce. Statuetki rozdawane są w kilkunastu kategoriach, w tym w kategorii, „Dom maklerski roku” oraz „Spółka roku z WIG20” – w tej kategorii nominowanym był PKO Bank Polski.

– To wyróżnienie jest niezwykle ważne dla całego Zespołu Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. W stosunkowo krótkim czasie umocniliśmy pozycję rynkową, gruntownie przebudowaliśmy i zmodernizowaliśmy zarówno dział instytucjonalny, dział analiz oraz część detaliczną. Cieszy mnie, iż ten ogromny wysiłek przynosi wymierne efekty i jest doceniany. Nie jest to także koniec zmian, niebawem planujemy kolejne wdrożenia nowych produktów i funkcjonalności – mówi Grzegorz Zawada.

W 2012 roku Dom Maklerski PKO Banku Polskiego znacząco umocnił pozycję rynkową, zajmując 3-4 miejsce wśród domów maklerskich na GPW. Skokowo zwiększył udział w obrotach na rynku wtórnym akcji (włączenie z transakcjami pakietowymi) z 5,1 proc. w 2011 roku do 9,1 proc. w 2012 roku. Łączne obroty DM PKO Banku Polskiego na rynku akcji wyniosły blisko 38 mld zł i zwiększyły się w porównaniu z rokiem 2011 o 32 proc. W tym czasie rynek zanotował spadek obrotów o 27 proc.

Dom Maklerski znajdował się także w czołówce biur pod względem liczby spółek, dla których pełnił funkcję animatora rynku NewConnect – na koniec 2012 roku były to 53 spółki, a wartość zrealizowanych obrotów przekroczyła 135 mln zł. Pozostaje ważnym graczem na rynku pierwotnym. Dom Maklerski Banku uczestniczył we wszystkich znaczących transakcjach prywatyzacyjnych. W 2012 roku wartość transakcji na rynku IPO, w których pośredniczył wyniosła 0,7 mld zł, co stanowiło 20 proc. rynku ogółem. Natomiast wartość transakcji DM na rynku SPO przekroczyła 1,2 mld zł. W 2012 roku Dom Maklerski PKO Banku Polskiego otworzył największą liczbę rachunków inwestycyjnych, na koniec ubiegłego roku prowadził ich 175,9 tys.

Dodatkowo w tym roku Dom Maklerski PKO Banku Polskiego otrzymał nagrodę za najwyższe obroty zrealizowane przez animatora na Catalyst w 2012 roku, przyznawane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie liderom polskiego rynku kapitałowego.

W ubiegłym roku Dom Maklerski PKO Banku Polskiego awansował niemal we wszystkich kategoriach „Rankingu Domów Maklerskich” miesięcznika Forbes. Cieszył się najwyższym zaufaniem, doceniono indywidualne podejście do klienta, jakość bezpośredniej obsługi oraz jakość rekomendacji i analiz.