Czy da się ucywilizować rynek kryptowalut?
Autorzy raportu stwierdzają, że rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością. Wartość globalna kapitalizacji rynkowej dla wszystkich kryptowalut i tokenów na dzień 19.02.2023 wynosi 1,12 bln USD według platformy CoinMarketCap.com, która rejestruje dane o blisko 10 tys. kryptowalutach i tokenach z ponad 22 tys. istniejących monet, będących w obrocie na 534 giełdach.
Zwracają uwagę, że w roku 2022 nastąpił znaczny spadek wartości dwóch największych kryptowalut, bitcoin i Ethereum. Tymczasem w listopadzie 2021 roku kapitalizacja rynku kryptowalut osiągała blisko 3 bln USD.
Przełomowy 2021 rok
Co ciekawe z raportów branżowych wynika, że większość użytkowników kryptowalut stanowią młodzi mężczyźni, jednak udział innych grup stale rośnie (szczególnie udział kobiet).
W swoim opracowaniu eksperci przedstawiają przykłady firm działających na rynku kryptowalut oraz charakterystykę produktów i usług, które są przez nie oferowane.
Jak zauważają rok 2021 jest wskazywany jako przełomowy dla kryptowalut: globalnie ok 45% użytkowników kryptowalut ankietowanych na przełomie roku 2021 i 2022 deklarowało, że po raz pierwszy zainwestowało w kryptowaluty w 2021 r. (w Europie było to 40%).
Obroty najpopularniejszych monet obecnie sięgają miliardów dolarów na dobę. Największe obroty notują Tether i Bitcoin.
Jak można zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów na rynku kryptowalut?
Autorzy raportu stwierdzają, że duża część użytkowników rynku kryptowalut działa na nim w celach spekulacyjnych. Rynek ten charakteryzuje się bardzo dużym ryzykiem, znacznie większym niż na przykład inwestycje w waluty fiat lub akcje.
Równocześnie rynek kryptowalut, pomimo dużej zmienności, rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok rośnie liczba dostępnych kryptowalut i tokenów, platform pośredniczących w wymianie kryptowalut oraz oferowanych produktów.
Duże firmy z sektora finansowego, na przykład Visa i Mastercard, współpracują z platformami wymiany kryptowalut i producentami portfeli kryptowalut.
Ciekawe są wnioski autorów raportu ponieważ jak stwierdzają rynek kryptowalut nie jest wystarczająco uregulowany, przez co jego uczestnicy są narażeni na utratę zainwestowanych środków.
Uczestnicy webinarium będą mogli dowiedzieć się co autorzy raportu sądzą o angażowaniu się banków w kryptowaluty.
Będzie też możliwość podyskutowania o tym jak rynek kryptowalut może się zmieniać i co można zrobić aby był bardziej bezpieczny.
Więcej informacji o webinarium „Kryptowaluty – wybrane kluczowe aspekty” w zakładce Konferencje