Banki amerykańskie rozpoczynają tokenizację depozytów
Amerykańskie banki zaczynają wdrażać system „tokenized deposits”. Pod tym określeniem kryją się depozyty w formie cyfrowych tokenów zaszytych w łańcuchach bloków (blockchain), pisze Jan Cipiur.
Amerykańskie banki zaczynają wdrażać system „tokenized deposits”. Pod tym określeniem kryją się depozyty w formie cyfrowych tokenów zaszytych w łańcuchach bloków (blockchain), pisze Jan Cipiur.
Największe instytucje finansowe nie tylko budują własną infrastrukturę do obsługi aktywów cyfrowych, ale coraz częściej wchodzą w sam handel kryptowalutami, stawiając na pełną zgodność z regulacjami i rozbudowane systemy kontroli ryzyka, pisze Witold Gadomski.
Środowisko banków centralnych obiegła w listopadzie ’25 wiadomość, że Czeski Bank Narodowy (Česká národni banka – ČNB) kupił bitcoiny, stablecoiny oparte na dolarze oraz tzw. depozyty stokenizowane za symboliczną kwotę 1 mln dolarów, pisze Jan Cipiur.
Jak podaje portal CCN.com, poświęcony kryptowalutom – coraz więcej banków europejskich odkrywa, że przechowywanie kryptowalut i obrót nimi może być źródłem dodatkowych dochodów. Do niedawna zajmowały się tym w Europie jedynie małe, prywatne banki inwestycyjne obsługujące zamożnych klientów. W ostatnich latach sytuacja zaczęła się jednak zmieniać.
Banki, firmy zarządzające aktywami i korporacje finansowe coraz przychylniej spoglądają na kryptowaluty i waluty cyfrowe. Powoli i dyskretnie – ale dość konsekwentnie – wprowadzają je do swoich skarbców. Kierują się przy tym – jak wynika z publikacji magazynu „Global Finance” – nie tylko sytuacją geopolityczną, ale także oczekiwaniami klientów. Co ciekawe, niektórzy menedżerowie przyznają, że nie chodzi o zysk, bo ten nie jest pewny, ale o dywersyfikację aktywów.
Od 2009 roku, gdy pojawił się pierwszy bitcoin, system finansowy przechodzi przyspieszoną ewolucję. Jak zwykle, nie wiadomo jednak czy wyrosną mu w końcu rogi zadające rany, czy złotodajne wymiona dostępne dla każdego, codziennie, całą dobę.
Ile to już lat minęło od czasu, gdy zadomowił się w finansach przedrostek „krypto”, kojarzący się do niedawna niemal wyłącznie z cmentarzami? Kilka-kilkanaście lat zaledwie – w historii gospodarczej świata tylko mgnienie. Czy kryptowaluty przetrwają tak długo jak inne, genialne, ale jednocześnie w miarę nieskomplikowane narzędzia finansowe? Radzę wątpić. Produkt nie przetrwa, chyba że na peryferiach. Przetrwa wyłącznie metoda szyfrowania.
Wśród zmian, które obiecywał wprowadzić Donald Trump znalazła się zapowiedź liberalizacji polityki USA wobec kryptowalut. Ten rok miałby być pierwszym, w którym miałyby zająć, obok dolara USA, miejsce waluty globalnej – czytamy w lutowym wydaniu Miesięcznika Finansowego BANK.
O DeepSeek oraz o książce pt. „Nexus: krótka historia informacji” profesora Yuvala Noaha Harari, pisze Jan Cipiur.
Narodowy Bank Czeski (ČNB) może wkrótce stać się znaczącym inwestorem w kryptowaluty. Prezes banku Aleš Michl w wywiadzie dla „Financial Timesa” ujawnił, że rozważa zakup bitcoina za około 200 mld koron (ok. 8 mld euro). Około 5% rezerw walutowych banku (obecnie ok. 140 mld euro) będzie ulokowanych w kryptowalucie.
We wrześniu ’24 minęły trzy lata od chwili, gdy w najmniejszym kraju obu kontynentalnych Ameryk, tak małym, że mniejszym od niejednego hrabstwa w USA, ale za to relatywnie ludnym, bitcoin (BTC) stał się drugim po dolarze amerykańskim prawnym środkiem płatniczym.
Według portalu BitcoinTreasuries.net, który jest głównym źródłem danych na temat zasobów Bitcoina, rządy różnych krajów posiadają łącznie około 510 tys. bitcoinów, wartych obecnie około 48,5 mld dolarów. To około 2,5% światowych zasobów bitcoinów. W rękach prywatnych firm jest 5% wyemitowanych bitcoinów, a funduszy ETF 6%.
Gary Gensler, szef komisji papierów wartościowych USA (SEC), która reguluje również rynek kryptowalut, oznajmił w czwartek (21.11.2024), że odejdzie ze stanowiska. Donald Trump zapowiadał, że zwolni go pierwszego dnia swych rządów. Notowania kryptowalut wystrzeliły w górę – podały agencje.
Efektem amerykańskich wyborów jest umocnienie dolara oraz hossa bitcoina, którego wartość w ciągu tygodnia wzrosła o 30%, choć w środę 13 listopada nieznacznie spadła.
Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które dają zielone światło wspólnym rozwiązaniom w zakresie nadzoru, ochrony konsumentów, ochrony środowiska kryptoaktywów oraz śledzenia transferów kryptoaktywów i zapobiegania praniu pieniędzy w Unii Europejskiej, pisze Szymon Stellmaszyk, Doradca Zarządu Związku Banków Polskich w Zespole ds. międzynarodowych.
W piątek 21 kwietnia odbędzie się webinarium Programu Analityczno-Badawczego WIB poświęcone kryptowalutom. Po prezentacji raportu „Kryptowaluty – wybrane kluczowe aspekty” odbędzie się jak zwykle dyskusja z udziałem zaproszonych gości i uczestników webinarium. Raport został przygotowanych przez zespół naukowców w składzie: prof. dr hab. Mirosław Kutyłowski, dr Elżbieta Lewańska oraz dr inż. Przemysław Błaśkiewicz.
Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji na temat sankcji finansowych i gospodarczych, które dotykają Rosję po brutalnym ataku na Ukrainę. Sankcje te mają na celu odizolowanie rosyjskich obywateli i przedsiębiorstwa w szczególności od rynków zagranicznych. Niektóre sankcje już dzisiaj wydają się nieco karykaturalne, bowiem zakładają jedynie częściową (i mało efektywną) blokadę czy odcięcie od produktów i usług, ale nie jest to temat na ten artykuł, pisze Michał Nowakowski.
Największa na świecie kryptowaluta, Bitcoin, straciła aż osiem procent i spadła poniżej 41 000 USD (36 000 EUR), gdy inwestorzy sprzedali swoje kryptowaluty, głównie z powodu kryzysu w Kazachstanie, ale także z powodu minutes opublikowanych przez Fed, pokazujących, że zaostrzy politykę pieniężną. Kazachstan jest drugim co do wielkości krajem wydobycia bitcoinów po Stanach Zjednoczonych, pisze Szymon Stellmaszyk, Doradca Zarządu ZBP w Zespole ds. współpracy międzynarodowej.
Ostatni tydzień roku na rynku kryptowalut upływa pod dyktando podaży. Kapitalizacja rynku spadła do 2,2 bln USD, a kurs najpopularniejszej kryptowaluty ponownie testował średnią z 200 sesji, czyli granicę hossy.
Zgodnie z danymi serwisu Coingecko.com we wtorek 9 listopada wartość rynku kryptowalut po raz pierwszy w historii osiągnęła poziom 3 bln USD. W tym samym czasie bitcoin i ethereum wyznaczyły nowe szczyty notowań.