Czego Polacy oczekują od PPK? Przede wszystkim bezpieczeństwa środków

Czego Polacy oczekują od PPK? Przede wszystkim bezpieczeństwa środków
Pracownicze plany kapitałowe - PPK Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Blisko 60% respondentów oczekuje od pracowniczych planów kapitałowych (PPK) przede wszystkim bezpieczeństwa powierzonych środków, wynika z badania "Barometr emerytalny 2019" Esaliens TFI.

Blisko 60% respondentów oczekuje od #PPK przede wszystkim bezpieczeństwa powierzonych środków, wynika z badania "Barometr emerytalny 2019" #EsaliensTFI #emerytury

„Esaliens TFI w ramach przeprowadzonego badania 'Barometr emerytalny 2019′ zapytał Polaków o to, jak widzą swoją przyszłość na emeryturze oraz o ich plany i oczekiwania wobec PPK. Okazuje się, że Polacy są przezorni, jeśli chodzi o kwestie emerytalne, a przekonanie o konieczności dodatkowego oszczędzania w tym celu jest niemal powszechne. Zdecydowana większość badanych (68,85%), zapytana o przyszłość, deklaruje zamiar dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Ponad połowa z badanych (50,79%) uważa, że emerytura z ZUS będzie niewystarczająca, a ponad 70% obawia się problemów finansowych podczas 'jesieni życia’. Od PPK blisko 60% respondentów oczekuje przede wszystkim bezpieczeństwa powierzonych środków, a 32,2% liczy na maksymalizację zysków z kapitału gromadzonego w ten sposób” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Poziom uczestnictwa w PPK, opinie PFR i instytucji zarządzających >>>

Podejście do kwestii emerytur ewoluuje

„Na przestrzeni lat, podejście do kwestii emerytur ewoluuje w społeczeństwie. W momencie, gdy Polacy otrzymali większe możliwości prywatnego oszczędzania na emeryturę, w naturalny sposób zaczęli spoglądać w tą stronę i analizować zjawisko. I widać, że coś jest na rzeczy. Polacy stali się bardziej przezorni, jeżeli chodzi o kwestie materialne związane z przyszłością. Zdecydowana większość naszych respondentów (68,85%) zapytana o przyszłość deklaruje zamiar dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Pozytyw widać nawet w odpowiedziach osób deklarujących nieoszczędzanie, bowiem aż połowa z nich nie neguje samego faktu oszczędzania, lecz po prostu odkłada je na później” – powiedział dyrektor sprzedaży i rozwoju planów emerytalnych Esaliens TFI Przemysław Gawlak, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: PPK w największych firmach: przystąpiło około 40% pracowników >>>

Zabezpieczenie finansowe jest traktowane coraz poważniej

W jego ocenie, widać zatem, że zabezpieczenie finansowe jest traktowane coraz poważniej. „Nie dziwi to w okolicznościach, gdy jesteśmy sceptyczni wobec wysokości emerytury z ZUS i obawiamy się problemów finansowych podczas 'jesieni życia’. Dobrze więc, że na rynku pojawiają się rozwiązania takie jak PPK, które korespondują zarówno z potrzebą oszczędzania, jak i są rozwiązaniami od początku dedykowanymi celom emerytalnym” – dodał Gawlak.

Badanie „Barometr emerytalny 2019” zostało przeprowadzone na podstawie kwestionariusza internetowego, tzw. metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) na próbie 504 respondentów w okresie od czerwca do września 2019 r.

Źródło: ISBnews