Coraz więcej Polaków widzi szansę na znalezienie tak samo dobrej lub lepszej pracy

Coraz więcej Polaków widzi szansę na znalezienie tak samo dobrej lub lepszej pracy
Fot. stock.adobe.com/momius
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szansę na znalezienie tak samo dobrej lub lepszej pracy widzi 66% ankietowanych w III kw. br. wobec 62% rok temu oraz wobec 70% w I kw. 2020 roku tj. przed wybuchem pandemii, wynika z 45. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie wyniósł 85% w III kw. br. wobec 84% rok temu i 89% w I kw. 2020 r.

„Od początku pandemii obserwujemy obniżenie poziomu optymizmu pracowników, szczególnie w odniesieniu do szans znalezienia pracy tak samo dobrej lub lepszej jak obecna. W przypadku „jakiejkolwiek pracy” ten spadek nie był aż tak duży. W ostatnim kwartale zmniejsza się wyraźnie różnica między oceną szans na znalezienie pracy określonej jako „jakakolwiek” i „tak samo dobra lub lepsza”. To oznacza, że pracownicy coraz lepiej oceniają swoje szanse w procesach rekrutacyjnych i swoją sytuację na rynku pracy, co niekoniecznie musi przekładać się na decyzje o zmianie pracodawcy” – powiedziała Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.

Wysokie odsetki wskazań na szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy wskazują na duże poczucie bezpieczeństwa pracowników.

Obawa przed utratą pracy pozostaje na podobnym poziomie co w zeszłym kwartale

Z raportu wynika, że obawa przed utratą pracy pozostaje na podobnym poziomie co w zeszłym kwartale, jednakże dane z września pokazują, że spada ocena szans na znalezienie pracy – lepszej lub takiej same (z 67% do 66) i jakiejkolwiek (z 87% do 85%).

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy we wrześniu w górę, wciąż odczuwane są niedobory pracowników >>>

„Niepewność dotycząca utrzymania zatrudnienia i szansy znalezienia nowej pracy, obawa o zdrowie własne i bliskich oraz wyjątkowa niepewność przyszłości przyczyniają się do pogłębienia problemów psychicznych polskich pracowników. Od kwietnia do września ubiegłego roku (najnowsze dostępne dane) lekarze wystawili o 32% więcej zwolnień lekarskich związanych z zaburzeniami psychicznymi (głównie zaburzenia lękowe, adaptacyjne i depresja), opiewających na 42% większą liczbę dni niż w analogicznym okresie 2019 roku” – powiedział ekspert ds. rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org. Łukasz Komuda.

Zainteresowanie pracą zdalną

Badanie wykazało, że poszukujący pracy zwracają uwagę, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej – 41% badanych złożyło taką deklarację i ponad połowa osób z wyższym wykształceniem.

Bieżący raport wykazał, że niemal połowa badanych, którzy nie pracują obecnie zdalnie, deklaruje, że byłaby skłonna podjąć pracę zdalną dla firmy w innym rejonie Polski (48%).

„Im młodszy wiek badanych, tym większa skłonność do takiej formy pracy: deklaruje tak 37% badanych w wieku 50-64 lata, a już 59% w wieku 18-29 lat” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Liczba ofert pracy wzrosła o 21,5 proc. rdr we wrześniu >>>

Powodami zachęcającymi do zmiany pracy na formę całkowicie zdalna w innym rejonie Polski są przede wszystkim brak konieczności dojazdów (54%) oraz możliwość swobodnego zarządzania czasem pracy (50%). Wyższe zarobki niż w zamieszkiwanym regionie zachęcają 32% badanych, podano także.

Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI w grupie respondentów 18-64 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień w dniach 16-27 sierpnia 2021 r. Próba wyniosła ok. 1 000 osób.

Źródło: ISBnews