Chmura obliczeniowa, ile to kosztuje i czy będzie drożej?
„Z chwilą kiedy bank podejmuje decyzję o migracji i korzystaniu z dobrodziejstw usług chmurowych otwiera się przed nim cały szereg możliwości, które pozwalają bankowi skupić się na biznesie” – powiedział Maciej Cetler.
Jak zauważył – np. korzystanie z GenAI pozwala skrócić procesy decyzyjne. Wykorzystywanie usług zarządzalnych w chmurze umożliwia skoncentrowanie się na aspektach biznesowych, a nie technologicznych, sprzętowych.
„Czyli nie musimy przejmować się już wiatraczkami, tylko możemy skupić się stricte na w swoim biznesie i na wsparciu klienta końcowego” – skonstatował nasz rozmówca.
Czytaj także: Prezes ZBP o roli banków w budowie odporności cyfrowej kraju
Zalety obecności w chmurze
Dodał, że GenAI może być używana do analizy wniosków kredytowych. Dzięki temu wnioski klientów mogą być rozpatrywane znacznie szybciej niż do tej pory.
Kolejne zastosowanie sztucznej inteligencji w chmurze to możliwość weryfikacji pracy konsultantów. Można szybko i łatwo sprawdzić czy przedstawiają się klientom, czy nastawienie konsultantów pozytywnie wpływa na sposób rozwiązania problemu, z którym zgłasza się klient banku.
Dodał, że rozwiązania chmurowe można bardzo szybko wdrożyć w instytucji finansowej.
Podał przykład wdrożenia przez firmę Tameshi Całkowitego Kontakt Center Nest Banku. Wdrożenie tego rozwiązania zajęło około 4 miesięcy.
Kolejną zaletą stosowania GenAI w chmurze jest możliwość szybkiego wdrażania rozwiązań, które inna firma już u siebie wprowadziła.
Maciej Cetler przywołał tu wypowiedzi Mariusza Kaczmarka, wiceprezesa ukraińskiego Privat Banku, który w 100 procentach działa w oparciu o Chmurę AWS.
Dzięki obecności w chmurze Bank ten jest w stanie szybko testować najnowsze pomysły różnych instytucji finansowych co sprawia, że pod względem rozwiązań technologicznych Privat Bank stał się bardzo konkurencyjny.
Tego typu weryfikacja rozwiązań nie dość, że jest szybka, to jest jeszcze tania w porównaniu z podobnymi działaniami, które byłyby prowadzone na naziemnych serwerach.
Czytaj także: BankTech 2024 o tym, jak banki w praktyce korzystają ze sztucznej inteligencji
Czy rozwój technologii chmurowej ograniczą wysokie koszty energii?
Na nasze pytania czy per saldo korzystanie z chmury obliczeniowej jest tańsze od działalności bankowej w oparciu o tradycyjne serwery – Maciej Celter odparł:
„To zależy, bowiem koszty są uzależnione od faktycznego wykorzystania usług chmurowych. Innymi słowy nie musimy kupować dużej liczby serwerów z dodatkowym zapasem, aby obsłużyć jakieś duże przedsięwzięcie. Nasi klienci płacą tyle, ile faktycznie korzystają z usług chmurowych.”
Dodał, że porównując koszty korzystania z serwerów naziemnych z kosztem korzystania z usług chmurowych często pomija się wydatki na usługi i płace osób związanych z utrzymaniem naziemnych serwerowni. Tych kosztów w przypadku usług chmurowych nie ma.
W tym miejscu zacytowaliśmy wypowiedzi niektórych uczestników konferencji BankTech, którzy mówili, że rozwiązania chmurowe wymagają dużej ilości energii elektrycznej, która szczególnie w Polsce mocno drożeje.
„W tym momencie energia w ramach usług oferowanych przez AWS w 90 procentach pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w przyszłym roku, wedle deklaracji ze strony Amazon Web Services, ma to być w 100 procentach energia z OZE” – zauważył Maciej Cetler.
Dodał, że na przestrzeni ostatnich lat nie było podwyżki jakichkolwiek kosztów działalności chmury AWS ramach Unii Europejskiej.