Ceny mieszkań w styczniu ’24 nie zwalniają

Ceny mieszkań w styczniu ’24 nie zwalniają
Fot. stock.adobe.com / Алексей Филатов
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Końcówka 2023 roku dawała nadzieję na stabilizację średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań na rynkach mieszkaniowych największych miast. Styczeń 2024 roku pokazał jednak, że w niektórych tempo wzrostu cen nie zwalnia – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

–  W Warszawie średnia cena metra kwadratowego lokali oferowanych przez firmy deweloperskie przebiła w styczniu pułap 17 tys. zł. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań w stolicy wzrosła o ponad 3 tys. zł na metrze.

Na razie nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się zatrzymać – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Zbyt mała podaż popularnych, bardziej dostępnych mieszkań

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w styczniu tego roku – mimo wygaśnięcia programu Bezpieczny Kredyt 2% – średnia cena metra warszawskich lokali poszła w górę o kolejne 2%.

1 wykres ceny mieszkan - styczen 2024-cena mkw-Warszawa 830x rynekpierwotny pl

Co ciekawe, przez większą część ubiegłego roku oazą stabilności była Łódź. Jednak w grudniu ‘23 średnia cena metra kwadratowego w tym mieście wystrzeliła, bo deweloperzy wprowadzili do sprzedaży bardzo drogie – jak na ten rynek – mieszkania. W styczniu br. na rynek łódzki trafiła kolejna pula drogich lokali, co spowodowało wzrost średniej o 4%.

Kraków, Poznań i Wrocław są miastami, w których grudzień 2023 roku przyniósł pierwsze symptomy stabilizacji cen. Ich średnia w przeliczeniu na metr kwadratowy wówczas praktycznie nie drgnęła.

Natomiast w styczniu, w tych dwóch pierwszych dwóch metropoliach, odnotowano 1% podwyżkę średniej. W stolicy Dolnego Śląska nie zmieniła się ona drugi miesiąc z rzędu.

2 ceny mieszkan - styczen 2024-cena mkw deweloperzy 830x rynekpierwotny pl

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia w Trójmieście. W 2023 roku to właśnie ta metropolia była liderem podwyżek (o 27%).

Natomiast w styczniu średnia cena metra kwadratowego spadła tu o 2%. Z kolei w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, już drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek średniej o 1%.

– To pokazuje jak ważne jest to, jakie mieszkania trafiają na rynek. Żeby ich średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, konieczny jest radykalny wzrost podaży mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach, którzy muszą posiłkować się kredytem – komentuje Marek Wielgo.

Czytaj także: Trzy warunki, aby ceny mieszkań zaczęły spadać

Deweloperzy chętniej budują drogie mieszkania?

Według niego, taki scenariusz jest prawdopodobny, co widać na przykładzie obu tych metropolii. W styczniu ’24 mieszkania wprowadzone do sprzedaży przez trójmiejskich deweloperów kosztowały przeciętnie 13,2 tys. zł za m kw., a więc znacznie poniżej średniej, która przekracza 14,7 tys. zł za metr.

Podobnie w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl przyznaje, że możliwy jest też niekorzystny z punktu widzenia wielu potencjalnych nabywców mieszkań scenariusz – wzrost podaży, ale głównie mieszkań drogich.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w grudniu i w styczniu w Łodzi. Średnia cena metra kwadratowego mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w tym okresie przez łódzkich deweloperów sięgała 14 tys. zł. W tym mieście średnia wynosi zaś niespełna 11 tys. zł. W dodatku wyprzedawały się najtańsze lokale, co dodatkowo windowało cenę.

3 ceny mieszkan - styczen 2024-cena mkw pierwotny i wtorny 830x rynek pierwotny

Zjawisko wyprzedaży najtańszych lokali i podnoszenia ich cen najlepiej obrazuje struktura cen lokali w ofercie firm deweloperskich.

We wspomnianej Łodzi w styczniu wzrosła liczba mieszkań w ofercie deweloperów. Rzecz w tym, że skurczył się w niej – z 32% do 28% – udział mieszkań w cenie do 9 tys. zł za m kw., zaś zwiększył się – z  15% do 24% – odsetek lokali, za które deweloperzy życzą sobie ponad 12 tys. zł za metr.

W Trójmieście zmiana struktury cenowej oferty firm deweloperskich nie była tak spektakularna. Warto zwrócić uwagę, że kupujący mogli przebierać w większej liczbie ofert lokali za 10-12 tys. zł za m kw. Mniej było ich zaś w segmencie premium, czyli z ceną  metra kwadratowego powyżej 15 tys. zł.

4 Ceny mieszkan - styczen 2024-struktura cen mkw 830x rynekpierwotny pl

Czytaj także: Jak się zmienią ceny nieruchomości w 2024 roku?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym – też w górę

W styczniu 2024 r. kontynuowały marsz w górę także ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jak wynika z danych portalu GetHome.pl, w Warszawie i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego podskoczyła w ciągu miesiąca o 2%, a w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu – o 1%. 

Jedynie w Łodzi średnia utrzymała poziom z grudnia 2023 roku.

5 Ceny mieszkan - styczen 2024-cena mkw -wtorny 830x rynekpierwotny pl

Wciąż w czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym.

Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest nadal w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

6 Ceny mieszkan - styczen 2024-cena mkw-wprowadzone-sprzedane 830x rynekpierwotny pl

Czytaj także: Inwestycje w mieszkania na wynajem w Polsce już z ujemną stopą zwrotu?

Źródło: RynekPierwotny.pl