BZ WBK: bilety autobusowe kupisz za pomocą smartfona

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bzwbk.01.400x144Zakup biletu na autobus lub tramwaj bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej - taką nowinkę przygotował dla swoich klientów Bank Zachodni WBK. Płatność dokonywana jest przy wykorzystaniu mobilnego systemu mikropłatności SkyCash i na dzień dzisiejszy możliwa jest w 27 miastach, wykorzystujących ten system. Warto zaznaczyć że rozwiązanie takie nie było dotychczas stosowane przez żaden inny polski bank.

Platforma płatnościowa SkyCash stała się ostatnio jednym z ważniejszych graczy na rynku mikropłatności za usługi użyteczności publicznej. Pod koniec ubiegłego roku ze SkyCasha korzystało ponad pół miliona Polaków, co daje systemowi pozycję lidera pośród polskich platform płatnościowych. Jednym z głównych atutów SkyCasha jest możliwość dokonywania zapłaty za bilety: autobusowe, kolejowe, parkingowe, jak również wstępy do kin i teatrów.  I właśnie tę funkcję wykorzystał Bank Zachodni WBK – na razie wyłącznie w zakresie zakupu biletów komunikacji miejskiej.

Jak to działa?  Aby zakupić bilet, nie trzeba nawet logować się do aplikacji mobilnej banku. Z menu głównego wybieramy funkcję „Zakupy mobilne”, a następnie naciskamy kafelek z wymownym wizerunkiem autobusu i podpisem „SkyCash”. Dalej postępujemy analogicznie jak na platformie płatnościowej: należy wybrać rodzaj biletu, wprowadzić numer boczny pojazdu i… gotowe! Nie potrzeba żadnego uwierzytelnienia, a środki na zakup biletu – o ile nie przekroczą kwoty 50 złotych – pobierane są bezpośrednio z rachunku bankowego klienta. To duży plus nawet w porównaniu do… standardowej aplikacji SkyCash, gdzie autoryzacji podlegają wszystkie transakcje, niezależnie od ich wartości.

Związek Banku Zachodniego WBK ze SkyCashem to również istotny ruch na rynku płatności mobilnych. Lansowane do niedawna rozwiązania, takie jak systemy NFC czy aplikacje w rodzaju PeoPay stanowiły alternatywę głównie dla kart płatniczych. Równocześnie cała sfera drobnych płatności za usługi komunalne pozostawała w zasadzie poza kontrolą banków – przynajmniej jeśli chodzi o płatności mobilne. Z tej sytuacji skorzystały platformy mikropłatności, takie jak mPay czy wspomniany SkyCash, które dość szybko opanowały rynek. Wejście banków na nowy segment rynku płatności mobilnych oznaczać może, że systemy płatności mobilnych ulegać będą dalszej integracji.

Kolejną nowością w aplikacji BZ WBK jest możliwość założenia lokaty przy użyciu smartfona. Klienci, którzy skorzystają z tej opcji, otrzymają promocyjne oprocentowanie lokaty w wysokości 4%. To druga, po ofercie Getin Banku, mobilna lokata na polskim rynku.