BS w Limanowej na międzynarodowej konferencji „Bankowość i rynki finansowe po pandemii”
Głównym celem przeprowadzonej konferencji było dokonanie wszechstronnej analizy długoterminowych skutków pandemii COVID-19 na rynku bankowym, w kontekście aktualnych trendów i możliwości odbudowy rentowności sektora bankowego oraz zapewnienia stabilności sektora finansowego.
Czytaj także: ZBP o nowym kredycie płynnościowym dla rolników
Kluczowe wyzwania dla sektora finansowego
W trakcie wydarzenia poruszono szereg ważnych kwestii, takich jak wpływ technologii oraz zmiany preferencji klientów, a także ryzyka prawnego i nowe zagrożenia występujące na polskim i globalnym rynku bankowym.
Wszystkie te tematy zostały poddane dogłębnej analizie przez grono wybitnych ekspertów z dziedziny bankowości i finansów, co pozwoliło na zidentyfikowanie kluczowych wyzwań stojących przed sektorem finansowym w najbliższej przyszłości.
Czytaj także: Nowy Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich
Banki spółdzielcze a rynek kredytowy
W trakcie panelu poświęconego zagadnieniom bankowości spółdzielczej, Adam Dudek, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej zaprezentował swoją opinię w zakresie najbardziej istotnych wyzwań, z jakimi boryka się sektor bankowości spółdzielczej w kontekście ryzyka systemowego, barier i ograniczeń prawnych, strategii dotyczących polityki kredytowej oraz identyfikacji największych sukcesów banków spółdzielczych.
Adam Dudek, wypowiadając się na temat sytuacji na rynku kredytowym, zauważył wyraźny spadek zainteresowania kredytobiorców, który wynika z ogólnie panującej niepewności rynkowej i sytuacji geopolitycznej. Jednocześnie podkreślił, iż w porównaniu do lat 2010-2012, banki mają obecnie lepsze narzędzia do przeprowadzania analizy kondycji firm oraz oceny ich zdolności kredytowej.
Zwrócił również uwagę na potrzebę wprowadzenia dodatkowych form zabezpieczenia ryzyka, zaznaczając, że bank musi umiejętnie mierzyć ryzyka w kontekście swoich możliwości oceny oraz realnego wpływu na jego przyszłą kondycję.