Biura: 64 proc. pracowników pracuje stacjonarnie tylko 2 dni w tygodniu – badanie JLL
„Większość pracowników w Polsce preferuje pracę hybrydową, z tego 50 proc. osób, wyraża preferencję pracy w biurze jeden dzień lub mniej, a kolejne 16 proc., chciałoby wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie dwa dni w tygodniu.
Tym samym zmienia się także funkcja biura, zapytani przez nas pracownicy wskazali, że w biurze szukają możliwości spotkań ze współpracownikami, często również wskazują aspekt stricte towarzyski” – ocenił Jakub Zieliński, Head of Workplace Strategy & Change Management.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Kongres Gospodarki Elektronicznej | W cyfrowym świecie nie zabraknie pracy dla ludzi
Biura: jaki jest poziom powrotów do pracy stacjonarnej?
Z badania wynika, że 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy, a ponad 60 proc. deklaruje, że najważniejszym elementem biurowego życia jest możliwość spotkania się na żywo ze współpracownikami oraz aspekt towarzyski.
JLL określa poziom powrotu Polaków do pracy stacjonarnej poprzez współczynnik RTO porównujący czasy przed pandemią i stan obecny.
Jak wynika z danych JLL, do pracy stacjonarnej powrócili w największym stopniu pracownicy sektora budownictwa i nieruchomości (77 proc.), a tuż za nim osoby zatrudnione w sektorze publicznym (71 proc.). Z kolei branża, która nie wróciła do biur po pandemii to tzw. centra usług wspólnych (21 proc.). Kolejnym sektorem, który wrócił do biur tylko w pewnym stopniu jest sektor bankowości (37 proc.).
„Jeśli chodzi o powroty do biura w głównych miastach, to największy współczynnik RTO, możemy zauważyć w Trójmieście – tam najwięcej osób pracuje z biura (65 proc.). Miastem, zaś w którym pracownicy najbardziej preferują pracę zdalną jest Kraków (54 proc.). Warszawa plasuje się na drugim miejscu (56 proc.)” – napisano w komunikacie prasowym.
Czytaj także: Oficjalnie zakończyła się pandemia – o czym muszą pamiętać firmy i pracownicy?
Nowoczesne biuro powinno być platformą do współpracy
Firma doradcza ocenia, że współczesne biuro powinno być platformą do współpracy, dzielenia się pomysłami, a także miejscem zapewniającym przestrzeń do rozwoju zawodowego.
„Zgodnie z naszymi obserwacjami modelu pracy hybrydowej przy biurku spędzamy średnio od 1 do 3 godz. (to także jest skorelowane z tym jak często pracujemy stacjonarnie), dlatego w biurach muszą powstawać przestrzenie do współpracy, odpowiadające konkretnym potrzebom danej organizacji.
Obecnie pracownicy wracają chętniej do biura w przypadku, kiedy ich biuro jest na tyle funkcjonalne, że pomaga im to w codziennej pracy, nie ogranicza ich i nie powoduje dodatkowych problemów w codziennej pracy” – dodał Jakub Zieliński.