Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe przyjęte przez Stały Komitet RM

Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe przyjęte przez Stały Komitet RM
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął dziś projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, zakładającej wprowadzenie kredytu mieszkaniowego oprocentowanego na poziomie 2% dla osób do 45. roku życia na zakup pierwszego mieszkania oraz zakładanie kont mieszkaniowych, poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Stały Komitet Rady Ministrów przyjął dziś Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe.

Wszystkie wstępne założenia programu Pierwsze Mieszkanie zostały utrzymane.

Przygotowujemy się do Rady Ministrów” – napisał Waldemar Buda na profilu resortu na Twitterze.

Twitter / MRiT
Źródło: Twitter / MRiT

Czytaj także: Ożywienie na rynku kredytowym, ale kredyty hipoteczne nadal w kryzysie

Bezpieczny Kredyt 2%

Projekt zakłada wprowadzenie kredytu mieszkaniowego o stałej stopie procentowej na poziomie 2% na zakup pierwszego mieszkania dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia. Wysokość kredytu ma sięgać maksymalnie 500 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa i 600 tys. zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Do programu mają kwalifikować się mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Program nie zakłada limitów powierzchni mieszkania. Dopłata ze strony państwa ma – w założeniu – obejmować okres 10 lat.

Czytaj także: Państwo powinno przede wszystkim wspierać podaż mieszkań

Konto Mieszkaniowe

Jednocześnie możliwe będzie zakładanie kont mieszkaniowych dla osób do 45 roku życia, oszczędzających na pierwsze mieszkanie z premią na poziomie skumulowanego wskaźnika inflacji za cały okres oszczędzania.

Wpłaty miesięczne mają mieścić się w przedziale od 500 do 2 tys. zł w okresie od 3 do 10 lat. W przypadku wykorzystania odłożonej kwoty na cele mieszkaniowe oszczędzający w ciągu pięciu lat będzie mógł – oprócz oprocentowania oferowanego przez bank – otrzymać dodatkową premię w wysokości skumulowanego wskaźnika inflacji za czas oszczędzania.

Wysokość wpłat – zgodnie z projektem – może ulegać zmianie, ale powinna mieścić się między 500 zł a 2 tys. zł, w ciągu roku będzie można jedną wpłatę pominąć.

W przypadku, gdyby okazało się, że wyższy jest wskaźnik wzrostu wartości nieruchomości niż wskaźnik inflacji, wówczas zaoszczędzona kwota będzie waloryzowana o wskaźnik wzrostu wartości nieruchomości.

Według założeń regulacja ma wejść w życie 1 lipca br.

Czytaj także: Kiedy będzie drugi milion mieszkań od deweloperów i czy w ogóle będzie?

Źródło: ISBnews