Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna proces sprzedaży VeloBanku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna proces sprzedaży VeloBanku
Fot. VeloBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży 100 proc. akcji VeloBanku - podał BFG w piątkowym komunikacie.

„BFG oczekuje, iż wybrani oferenci będą gwarantować bezpieczne i stabilne zarządzanie Bankiem oraz wykażą zdolność do zapewnienia bankowi odpowiedniego wsparcia i posiadania odpowiedniego potencjału finansowego i know-how dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem” – podał BFG.

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku.

Do Velobanku przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

„Według stanu na dzień niniejszego ogłoszenia, BFG posiada 51% akcji VeloBanku, a System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), założony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce, posiada 49% akcji VeloBanku. Akcje posiadane przez SOBK są także przedmiotem transakcji realizowanej przez BFG” – czytamy w komunikacie BFG.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wybrał JP Morgan na doradcę przy sprzedaży Velobanku.

Dobry moment na sprzedaż banku?

„Abstrahując o rebrandingu banku, którego dokonaliśmy w półtora miesiąca, wdrożyliśmy nową strategię, przeprowadziliśmy akcje akwizycyjną, która pozwoliła nam pozyskać grupę ponad 50-ciu tysięcy nowych zadowolonych klientów” – powiedział portalowi BANK.pl Adam Marciniak, prezes VeloBanku podczas konferencji Forum Bankowe w marcu tego roku.

Na pytanie czy w sytuacji, w której znacząco spadła atrakcyjność inwestycyjna polskiego sektora bankowego będzie trudno znaleźć nabywcę VeloBanku odpowiedział:

„Patrząc na otoczenie rynkowe na całym świecie, co do zasady nie jest łatwo. Polska też ma swoje problemy, natomiast jak widzimy są różne cykle koniunkturalne, różne cykle polityczne, ale też fiskalne – i dobrzy inwestorzy wiedzą kiedy inwestować. Myślę, że to jest dobry moment”.

Czytaj więcej: Prezes Adam Marciniak o sprzedaży VeloBank>>>

Dlaczego warto kupić VeloBank?

„Na trudnym rynku można znaleźć perełki. I wydaje mi się, że tą perełką w tej chwili jest VeloBank” – mówił nam w marcu prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Piotr Tomaszewski.

Na nasze pytanie jak atrakcyjny jest dla inwestorów VeloBank, prezes BFG odpowiedział:

„To jest bardzo atrakcyjny bank pozbawiony ryzyk, które występują w większości dużych banków w Polsce”.

Dopowiedział, że chodzi w tym przypadku o ryzyko związane z kredytami walutowymi. Tworząc ten Bank w ramach procesu resolution zostały z niego usunięte kredyty walutowe.

Jak zaznaczył, VeloBank ma olbrzymią nadpłynność finansową, prawdopodobnie w tym roku wygeneruje ok. 500 mln złotych zysku.

W komunikacie BFG poinformowano, że według stanu na grudzień 2022 roku VeloBank był 9 bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto, który dodatkowo skoncentrowany był w atrakcyjnych segmentach, takich jak segment handlowy, mikroprzedsiębiorstw i leasingowy.

Według stanu na marzec 2023 roku VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 mld zł, depozyty klientów o wartości 39 mld zł oraz kredyty netto o wartości 21 mld zł i nie miał żadnych walutowych kredytów hipotecznych.

Czytaj także: Prezes BFG: VeloBank do sprzedania od maja lub czerwca tego roku>>>

Źródło: BANK.pl, PAP BIZNES, ISBnews