Bank Pekao rozważa uatrakcyjnienie propozycji ugód frankowych

Bank Pekao rozważa uatrakcyjnienie propozycji ugód frankowych
Leszek Skiba. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Wzrost dochodów oraz spadek kosztów regulacyjnych i rezerw CHF miały decydujące znaczenie dla wzrostu zysku netto rok do roku - mówił Leszek Skiba, prezes Banku Pekao. Jak zaznaczył siła bilansu i niezwykła odporność Banku Pekao została potwierdzona ostatnim testem warunków skrajnych EBA, w którym Pekao okazało się najbezpieczniejszym bankiem w Europie.

„Bank oferuje klientom ugody w tak zwanej propozycji Przewodniczącego KNF” – powiedział podczas konferencji prasowej Banku Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao S.A. odpowiadając na pytanie BANK.pl dotyczące zainteresowania klientów frankowych zawieraniem ugód.

Jak zaznaczył, propozycje ugód były przedstawiane poszczególnym klientom w zależności od czasu zawarcia umowy kredytowej i różnych innych parametrów.

Po czerwcowym ’23, niekorzystnym dla banków wyroku TSUE, „krajobraz” – jak to określił – się zmienił. Bank rozważa obecnie modyfikację programu ugód w celu podniesienia ich atrakcyjności.

Bank Pekao S.A. jest jednym z banków komercyjnych o najmniejszej liczbie kredytów walutowych.

Czytaj także: Pekao SA najbardziej odpornym europejskim bankiem w badaniu EBA

Bank Pekao S.A. liderem w Programie Pierwsze Mieszkanie

Natomiast w odniesieniu do obecnej akcji kredytowej, którą napędza Bezpieczny Kredyt 2%, Wojciech Werochowski stwierdził:

„Mamy 10 tysięcy wniosków, które zebraliśmy od początku naszej obecności w Programie Pierwsze Mieszkanie, na kwotę ponad 4 miliardów złotych. Bank podpisał 490 umów w ramach programu.”

Prawdopodobnie do końca roku liczba umów w programie wzrośnie do ok. 5 tysięcy.

Jak zaznaczył – Bank ma 60-procentowy udział w rynku, jeśli chodzi o wnioski i umowy na Bezpieczny Kredyt 2%.

Jednocześnie, w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, Bank zaoferował klientom Konto Mieszkaniowe. Bank Pekao utworzył 709 takich kont. Jest już na nich ponad 1 mln złotych.

Kredyt dla rolników na 2 procent

Nowością w ofercie Banku będzie zaoferowany już w sierpniu ’23 kredyt dla rolników na utrzymanie płynności finansowej.

Ten kredyt ma dostarczyć finansowanie przedsiębiorcom prowadzącym działalność rolniczą i umożliwić zakup materiałów, towarów, inwentarza do 400 tysięcy złotych.

– Co ważne, oprocentowanie płacone przez odbiorcę wyniesie tylko 2%. Pozostała część oprocentowania będzie pokryta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówił Wojciech Werochowski.

Czytaj także: Wyniki finansowe Banku Pekao S.A. w II kwartale 2023 roku

Znaczny wzrost zysku

Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w II kw. 2023 r. wyniósł 1,693 mld zł i był ponad trzy razy wyższy niż w analogicznym okresie 2022 roku oraz o 17 procent wyższy niż w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Całe pierwsze półrocze Bank Pekao zamknął zyskiem netto w wysokości 3,140 mld zł w porównaniu do 1,375 mld zł rok wcześniej. Wzrost skali działania, korzystne wyniki wszystkich segmentów działalności, wyższy wynik odsetkowy, mniejsze w ujęciu rok do roku rezerwy i składki, były głównymi czynnikami stojącymi za znaczącym wzrostem zysku.

Bank Pekao utrzymywał koszty pod ścisłą kontrolą. Wskaźnik koszty/dochody za II kwartał znalazł się na poziomie 31 proc.

Koszty operacyjne urosły w II kwartale w tempie zbliżonym do inflacji, pomimo wzrostów cen oraz płac.

Odpowiedzialne podejście do zarządzania bilansem pozwoliło utrzymać Bankowi Pekao standardowe koszty ryzyka w II kw. 2023 pod kontrolą na poziomie 51 pb.

Cel strategiczny na koniec okresu strategii w 2024 roku to 50-60 pb. – poinformował Bank Pekao S.A.

Czytaj także: Obsługa księgowa i bezpłatne konto firmowe przez 2 lata dla klientów Banku Pekao S.A.

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl