Bank Ochrony Środowiska współfinansuje największą inwestycję JESSICA w województwie zachodniopomorskim – ponad 200 mln zł dla Świnoujścia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bos.04.250x158Bank Ochrony Środowiska podpisał kolejną, piątą i tym razem największą umowę w województwie zachodniopomorskim w ramach inicjatywy JESSICA. "Baltic Park Molo" to nie tylko kompleks dwóch 5-gwiazdkowych hoteli, apartamentowce, promenada czy molo, ale i ok. 250 miejsc pracy dla Świnoujścia.

Wartość całego kontraktu to ponad 200 mln zł. Projekt „Baltic Park Molo” jest jedenastym już przedsięwzięciem w Polsce współfinansowanym przez BOŚ w ramach inicjatywy JESSICA.

Celem trzeciego projektu realizowanego w ramach Inicjatywy JESSICA dla Świnoujścia jest budowa w centrum dzielnicy uzdrowiskowej miasta nowoczesnego kompleksu „Baltic Park Molo”, pomiędzy główną promenadą a plażą. Inwestycja obejmie cztery budynki i 150-metrową promenadę zakończoną molo. W dwóch 5-gwiazdkowych hotelach zlokalizowane będą: restauracje, kluby, kręgielnia, Fitness Club, luksusowa Strefa SPA & Wellness, a także Aquapark oraz centrum kongresowe – jedno z największych w Polsce. Inne atrakcje to basen, z którego będzie można podziwiać zachody słońca.

W całym zespole znajdzie się niemal 600 pokoi i apartamentów z widokiem na morze oraz około 2 000 m2 powierzchni handlowo-usługowej. Zespół hotelowy ma spełniać normy certyfikatu ekologicznego. W ramach projektu inwestor zobowiązał się także do modernizacji promenady wraz z przejściem na plażę oraz budowy infrastruktury takiej jak drogi dojazdowe, prysznice, toalety, etc. Realizacja projektu znacznie przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców Świnoujścia oraz regionu poprzez rozwój funkcji turystycznej miasta, która stanowi jeden z podstawowych filarów jego rozwoju gospodarczego.

telega.krzysztof.02.250x119 Lista projektów, które kwalifikują się do finansowania w ramach JESSICA jest długa. Wśród nich są te, których celem jest tworzenie atrakcyjnych turystycznie, tętniących życiem terenów miejskich, ale i takie, które tworzą nowe miejsca pracy. „Baltic Park Molo” spełnia takie wymagania, ponadto łączy  charakter komercyjny z oczekiwaniami i poprawą jakości życia lokalnej społeczności – mówi Krzysztof Telega, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 200 mln zł, z czego 25 mln zł to środki pochodzące z inicjatywy JESSICA. Pozostałą część kwoty stanowią środki własne inwestora oraz kredyt z BOŚ S.A. Bank Ochrony Środowiska jako Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich identyfikuje, analizuje i ocenia pod względem formalnym i merytorycznym oraz finansuje miejskie projekty rewitalizacyjne zgodnie z celami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Łączna kwota wsparcia przeznaczona przez BOŚ na realizację miejskich projektów rewitalizacyjnych w ramach Inicjatywy JESSICA w województwie zachodniopomorskim wynosi 64 mln PLN.

JESSICA z Bankiem Ochrony Środowiska

W całej Polsce BOŚ zrealizował już 11 umów w ramach inicjatywy JESSICA, na łączną kwotę ponad 110 mln zł – udostępniając jednocześnie środki własne w wysokości 130 mln zł. Do tej pory umowy zostały podpisane w: Świnoujściu (trzy umowy) oraz po jednej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Jastrzębiu Zdroju, Świętochłowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Tychach, Pruszczu Gdańskim i Kościerzynie.

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.

Więcej informacji na www.bosbank.pl

Źródło: Bank Ochrony Środowiska S.A.