Bank i Klient: Skąd zdobyć środki na własne M-4?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2012.01.foto.070.a.250xJak w dobie gospodarczego kryzysu stwarzać warunki do zakupu nowych mieszkań? Czy wyjściem z sytuacji jest powrót do budownictwa komunalnego? Czy popularny w Niemczech i Austrii model oszczędzania na cele mieszkaniowe ma szansę przyjąć się i nad Wisłą? A może należy stworzyć warunki przedsiębiorczym rodakom, by inwestowali w tanie mieszkania na wynajem? Co do jednego nie ma wątpliwości: bez wprowadzenia bardziej elastycznych form finansowania zakupu nieruchomości nie ma co mówić o rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego.

Karol Jerzy Mórawski

Takie wnioski płyną z VIII Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych w Krajach Europy Środkowowschodniej, zorganizowanego przez Związek Banków Polskich. Tradycyjnie już otwarcia kongresu i podsumowania obrad dokonał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jesienne spotkania ekspertów rynku mieszkaniowego i finansów stały się już tradycją. Pierwszy kongres odbył się w roku 2004, zaledwie kilka miesięcy po przystąpieniu Polski do Wspólnoty Europejskiej. Jak po siedmiu latach wygląda polski rynek nieruchomości? Na to pytanie najpełniejszej i najbardziej obiektywnej odpowiedzi udzielił raport AMRON – SARFIN, zaprezentowany podczas obrad kongresu. Liczba zaciąganych kredytów na zakup nieruchomości mieszkalnych w III kw. 2011 r. spadła o 4 proc. w porównaniu z miesiącami letnimi. Nie sposób ocenić, na ile jest to wynik globalnego kryzysu, na ile zaś wprowadzonych niedawno nowych regulacji dotyczących kredytów walutowych. Przypomnijmy, że przepis umożliwiający spłatę kredytu walutowego środkami zakupionymi poza bankiem zaowocował niemal całkowitym wyeliminowaniem tej formy kredytowania na polskim rynku. Pewne znaczenie dla tendencji spadkowej mógł mieć również koniec rządowego programu Rodzina na swoim.

Ochrona lokatora czy zagrożenie dla polityki mieszkaniowej?

Jak w tych warunkach przedstawiciele rządu wyobrażają sobie dalsze wspieranie rodzin pragnących się usamodzielnić? Wiceminister Piotr Styczeń, reprezentant Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podkreślał rolę władz publicznych i samorządów. Zdaniem ministerstwa, konieczne jest zwiększenie liczby tanich mieszkań socjalnych, budowanych ze środków publicznych. Drugim filarem rządowego programu ma być wspieranie inicjatyw prywatnych, polegających na budowie tanich mieszkań pod wynajem. Podstawowym zagrożeniem dla tej akurat koncepcji może się okazać obecne prawo o ochronie lokatorów, utrudniające pozbycie się z lokalu nierzetelnego dłużnika, dlatego jednym z najczęściej padających podczas kongresu postulatów było radykalne zmniejszenie ochrony lokatorów wynajmujących mieszkania na rynku komercyjnym.

Czy seniorzy wesprą rynek nieruchomości?

Kwestia wpływu regulacji prawnych na finansowanie nieruchomości była tematem pierwszej sesji kongresu. W jej trakcie zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI