Autor: Monika Krzywda

0057
Komentarze ekspertów

Pogorszyły się nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wpłynie to na sytuację w Polsce?

W mijającym tygodniu nie pojawiło się zbyt wiele ważnych danych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły jednak wskaźniki wiodące, np. niemiecki indeks zaufania gospodarczego ZEW. Odnotowano jego spadek o 7,5 pkt. do poziomu 10 pkt. Najprawdopodobniej euforia w niemieckiej gospodarce była w ostatnich miesiącach wyolbrzymiona, na co zwracali uwagę niektórzy ekonomiści, wskazując, że potencjał niemieckiej gospodarki jest mniejszy niż pokazują wskaźniki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Spokojne święta na parach ze złotym

W ostatnich dniach poznaliśmy szereg mieszanych danych ze Stanów Zjednoczonych, między innymi: PKB za trzeci kwartał (który wzrósł o 2 % k/k) i słabszy od oczekiwań wskaźnik sprzedaży nowych nieruchomości w listopadzie (490 tys. przy medianie 505 tys.). Lepszy od oczekiwań okazał się natomiast raport Conference Board dotyczący zaufania konsumentów (96,5 przy prognozie 93,6) publikowany regularnie w ostatnie wtorki miesiąca.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Tydzień dolara

Ostatnie dni nie były zbyt łaskawe dla złotego, w szczególności na parze z dolarem amerykańskim.  Przez prawie cały tydzień waluta amerykańska zyskiwała na wartości. W czwartek po raz kolejny w tym miesiącu został przebity poziom 3,80 PLN/USD w związku z oczekiwaniami na wrześniowe podwyżki stóp procentowych w USA.  W połowie tygodnia poznaliśmy komunikat FOMC, który został odebrany przez rynek jako jastrzębia informacja sugerująca przybliżający się termin pierwszych od 2006 r. podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dymisje w polskim rządzie bez wpływu na notowania polskiego złotego

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Minione dni były stosunkowo skąpe w dane makroekonomiczne, szczególnie te napływające z Polski. Nie trudno więc odgadnąć, że polska waluta znajdowała się przez cały tydzień pod wpływem czynników globalnych. Na początku tygodnia doszło do nieznacznego osłabienia złotego wraz z innymi walutami wschodzącymi w związku z wynikami tureckich wyborów parlamentarnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka

Złoty osłabia się przed drugą turą wyborów prezydenckich

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Na samym początku minionego tygodnia para USDPLN zanotowała dołek i oscylowała w okolicach 3,5930 PLN/USD. Przez resztę tygodnia sytuacja uległa jednak zmianie, a dolar umocnił się aż o 10 groszy. Wyjątkowo optymistyczne odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości przyszły na odsiecz dolarowi po ponad dwóch miesiącach strat na parze z polskim złotym. W środę para USDPLN udała się na poziom 3,6930 PLN/USD wybijając się na tygodniowy, jak i miesięczny szczyt. Amerykańska waluta kontynuowała swą dobrą passę przez resztę tygodnia pomimo opublikowania zapisu z ostatniego posiedzenia FOMC, stawiającego pod znakiem pytania wzrost stóp procentowych także we wrześniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Drogi funt wpływa na zyski polskich eksporterów i importerów

krzywda.monika.akcenta.01.266x400W marcu kurs brytyjskiej waluty był bliski progu 5,9 PLN/GBP – takich wartości funt szterling nie notował od 8 lat. Aprecjacja waluty naszego drugiego najważniejszego partnera w eksporcie i ósmego w imporcie pozwoli zwiększyć zyski polskim firmom eksportowym, ale niestety odbije się niekorzystnie na zyskach importerów. Analitycy AKCENTY, instytucji płatniczej obsługującej płatności zagraniczne eksporterów i importerów, wskazują, że kurs GBP najprawdopodobniej będzie oscylował wokół wartości 5,56 PLN w perspektywie trzymiesięcznej, 5,53 PLN – półrocznej oraz 5,60 PLN – rocznej. Aby wykluczyć ryzyko kursowe zachęcają do zainteresowania się forwardami.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Komentarz marko-walutowy – 27.04.2015

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Początek minionego tygodnia na parze EURPLN przyniósł po raz kolejny umocnienie się złotego. W poniedziałek GUS opublikował serię danych wskazujących na ożywienie w polskiej gospodarce. Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła do 8,8 proc. r/r (przy medianie 7,2 proc. r/r), podobnie było z realną sprzedażą detaliczną, która odbiła do poziomu 6,6 proc. r/r  z ujemnych wartości notowanych w lutym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

USDPLN przekracza historyczne poziomy

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Początek minionego tygodnia rozpoczął się od uruchomienia luzowania ilościowego (mającego przeciwdziałać deflacji w strefie euro) przez EBC i krajowe banki centralne. Operacja ta doprowadziła do powstania wyraźnej luki cenowej i osłabienia na parze EURPLN. To już nie pierwszy raz kiedy w odpowiedzi na programy dodruku pieniędzy rynki finansowe zaczynają wspierać waluty EM. Euro jednak szybko odreagowało straty na parze z walutą krajową i już we wtorek EURPLN udało się na tygodniowe maksima do poziomu 4,1662 PLN/EUR. Przez resztę tygodnia obserwowaliśmy dość wysokie amplitudy kursów różniących się wyceną aż do 5 groszy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polska waluta umacnia się pomimo obniżenia stóp

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Posiedzenie RPP było niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia, nie tylko w Polsce ale i w całym regionie Europy Środkowej. Po lutowym posiedzeniu było oczywiste, że po dłuższej przerwie (ostatnie cięcia zostały dokonane w październiku minionego roku) dojdzie w końcu do redukcji stóp procentowych. Zgodnie z prognozami członkowie RPP przegłosowali cięcia, jednak były one wyższe od konsensusu ustalonego na 25 pkt. Obniżenie stóp aż o 50 pkt. osłabiło złotego do poziomu 4,18 PLN/EUR.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Słabe euro i rozchwiany dolar

krzywda.monika.akcenta.01.266x400W minionym tygodniu obserwowaliśmy spadek wartości europejskiej waluty. W poniedziałek najwyższy kurs euro wyniósł 4,182 zł, w czwartek euro można było kupić już za 4,145 zł. Na takie zachowanie pary EUR/PLN może wpływać coraz mniej odczuwalne dla Polski ryzyko związane z Ukrainą oraz perspektywy przedłużającego się problemu Grecji. Należy mieć świadomość, że kolejna transza pomocy dla Grecji oznacza tylko przełożenie problemu „na później”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Jakiej skali cięć mamy oczekiwać na marcowym posiedzeniu RPP?

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Polski złoty w minionym tygodniu zachowywał się w miarę stabilnie, w silniejszym umocnieniu nie pomogło polskiej walucie pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że podczas środowego posiedzenia RPP został utrzymany poziom wszystkich stóp procentowych. Jednak zgodnie ze słowami prezesa NBP obniżka podczas marcowego posiedzenia jawi się jako niemalże pewna.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Co dalej po zwycięstwie Syrizy?

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Oczekiwane zwycięstwo lewicowej Syrizy w greckich wyborach parlamentarnych oraz szybkie zawarcie koalicji z prawicową partią Niezależni Grecy nie wywołało wyraźniejszych wahań na głównej parze walutowej. Euro zaraz po weekendzie było notowane pod granicą 1,12 USD/EUR a w późniejszym czasie zaczęło się umacniać aż do wtorkowego 1,14 USD/EUR. Nowa władza w Grecji i Unia Europejska znajdują się obecnie w fazie testowej i następne tygodnie pokażą, w jaki sposób Grecy ustosunkują się do swoich zobowiązań. Biorąc pod uwagę, że około 80% greckich zobowiązań należy do publicznych wierzycieli  (krajów strefy euro za pośrednictwem mechanizmów ratunkowych i Międzynarodowego Funduszu Walutowego) ustąpienie Grekom wydaje się mało prawdopodobne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

EBC ściąga w dół eurodolara

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Wprowadzenie kolejnego instrumentu niestandardowej polityki monetarnej (tym razem w formie QE) przez EBC stało się faktem. Jednak nie to wywołało nerwową reakcję rynku i spadki na eurodolarze. Skala skupu obligacji okazała się większa niż zakładano (60 mld EUR/m-c zamiast 50 mld), co wywołało deprecjację wspólnej waluty europejskiej i masowy wykup akcji. W piątek główna para walutowa zanurkowała do poziomu 1,1130 USD/EUR (czyli na 12-letnie minima). Spadki na euro przyniosły jednak ulgę polskim importerom rozliczającym się w tej walucie. W piątek obserwowaliśmy obniżenie się wykresu pary EURPLN poniżej 4,20 PLN/EUR.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Złoty przegrywa z kretesem na parze z amerykańskim dolarem

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Trudno nie nazwać ostatnich notowań pary USDPLN wielką przegraną polskiej waluty. W minionym tygodniu złotówka osłabiła się na 6-letnie minima osiągając w czwartek poziom 3,65 PLN/USD. Nieco lepiej wyglądały notowania złotego na parze EURPLN, który zyskiwał od środy na fali powrotu polskich inwestorów na rynki oraz spekulacji dotyczących wprowadzenia QE przez EBC (a co za tym idzie spadkiem awersji do walut ryzykownych). Najtaniej (w okolicach 4,2650 PLN/EUR) można było zakupić wspólną walutę w piątek po południu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wyraźne straty złotego pod koniec mijającego roku

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Czas Świąt Bożego Narodzenia to zwykle spokojny okres na rynkach walutowych. Jednak dla polskiego złotego w tym roku taki nie był. Pod koniec mijającego roku złoty wyraźnie stracił wobec dwóch głównych walut (EUR, USD) dostając się na wieloletnie minima. Mocne straty polskiej waluty można wyjaśnić płytkim rynkiem, niepewnością dotyczącą sytuacji gospodarczej w Rosji, a także spekulacyjną sprzedażą złotego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polski eksport wzrośnie o 4-5 proc. w 2015 r – Prognozy AKCENTY

krzywda.monika.akcenta.01.266x400W przyszłym roku będziemy obserwować nieznaczne wzrosty w dynamice importu, zaś dynamika eksportu będzie spadać. Saldo obrotów handlu zagranicznego przez większość miesięcy pozostanie ujemne a udział eksportu w polskim PKB zmaleje – przewiduje Monika Krzywda, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA. Prognoza za cały rok 2015 to wzrost o 4-5 proc. dla eksportu oraz 4-5 proc. dla importu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Fiasko czwartkowej aukcji LTRO i jego implikacje

krzywda.monika.akcenta.01.266x400Najsłabszą wartość eurodolara obserwowaliśmy na wykresach na początku minionego tygodnia (okolice 1,2250 EUR/USD), w pozostałych dniach działo się o wiele więcej, a to głównie za sprawą groźby przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Grecji (oznaczających prawdopodobne dojście do władzy eurosceptycznej Syrizy) oraz frustrującego dla EBC wyniku aukcji pożyczek dla banków komercyjnych w ramach tzw. LTRO. W czwartek poznaliśmy także szereg pozytywnych danych z amerykańskiej gospodarki, w tym optymistyczną dynamikę sprzedaży detalicznej oraz spadek liczby tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2