Uwaga skierowana na amerykański rynek pracy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krzywda.monika.akcenta.01.266x400W minionym tygodniu rynki wykazywały szczególną wrażliwość na dane z amerykańskiej gospodarki. Po opublikowaniu słabszego od oczekiwań amerykańskiego raportu o zatrudnieniu wykonywanego przez firmę ADP złoty umocnił się w czwartek na parze z dolarem aż do 3,7317 PLN/USD.

Luzowanie ilościowe (QE) w strefie euro w połączeniu z przedłużającymi się negocjacjami pomiędzy Grecją a grupą brukselską pozwoliły na aprecjację złotego także na parze z euro. Warto wspomnieć, że obserwujemy ostatnio wzmożone zainteresowanie walutami EM z powodu przeceny wspólnej waluty. W środę wieczorem EURPLN spadło do 4,0540 PLN/EUR czyli na minima obserwowane po raz ostatni w grudniu 2012 r.

Umocnienie dokonujące się na walucie krajowej otrzymało jeszcze „dodatkowe wspomaganie” ze strony jak dotąd gołębiego członka RPP, Andrzeja Bratkowskiego, który na swoim blogu optował przeciwko kolejnemu cięciu stóp procentowych.

 

Mimo iż w ostatnich dniach nie doszło do publikacji zbyt wielu statystyk krajowych, to kalendarz makroekonomiczny obfitował w istotne dane zza Oceanu. Większość z nich (a w szczególności piątkowy raport NFP) wywołała spekulacje dotyczące przesunięcia daty pierwszej podwyżki stóp przez FED dopiero na wrzesień, co spowodowało wzrosty na eurodolarze.

Eurodolar w wyniku wyjątkowo słabego przyrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wzrósł podczas piątkowego popołudnia do poziomu powyżej 1,10 USD/EUR. Świetną okazję do zakupu dolarów mieli także polscy importerzy wykorzystujący spadki na USDPLN do poziomu 3,70 PLN/USD (notowanego ostatnio w styczniu bieżącego roku).

150408.EUROUSD.01.550x

150408.EURPLN.01.550x

150408.USDPLN.01.550x

Monika Krzywda
analityk AKCENTA