Adam Glapiński: nastawienie większości RPP radykalnie się zmieniło

Przy obecnym koszyku inflacyjnym GUS inflacja jest poniżej 5 procent – mówił Adam Glapiński.
Dodał, że inflacja przez ostatnie 3 miesiące utrzymuje się na poziomie 4,7 procent.
Aktualna prognoza Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotycząca inflacji konsumenckiej to 4,5% r/r w II kw., 3,5% r/r w III kw. i 4,2% r/r w IV kw. 2025 r. (wobec 4,9% w I kw. br.), podano w prezentacji wyświetlanej w czasie konferencji prasowej prezesa NBP.
Według marcowej projekcji NBP, wskaźnik ten miał kształtować się w poszczególnych kwartałach br. na poziomach odpowiednio: 5,4%, 5,2%, 4,1% i 4,8%.
„Jest to istotnie niżej. Mieliśmy mieć na koniec roku 4,8% – jeszcze miesiąc temu tak to przedstawiałem – w tej chwili, z wyliczeń modelowych wynika 4,2%” – stwierdził Adam Glapiński
Inflacja bazowa także jest niższa od przewidywań.
„Nowe dane GUS zmieniły też inflację bazową, co jeszcze jest bardzo ważne. Można oceniać, że w I kwartale inflacja bazowa obniżyła się w pobliże górnej granicy odchyleń od celu NBP, czyli 3,5%. I taki poziom inflacji bazowej, choć wciąż istotnie podwyższony – bo nie wynosi 2,5% – jest wyraźnie niższy niż w IV kwartale 2024, kiedy wynosił 4,1%” – powiedział prezes banku centralnego.
Mniejszy niż oczekiwany wzrost wynagrodzeń jest kolejnym czynnikiem antyinflacyjnym. Podobnie słabszy wzrost gospodarczy i spadające ceny na rynku paliw sprzyjają obniżeniu się inflacji.
Zdaniem prezesa NBP na podstawie prognoz banku centralnego inflacja pod koniec roku będzie nadal powyżej celu inflacyjnego.
Dodał, że inflacja w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest wyższa niż w pozostałych krajach UE co wynika z szybszego w naszym regionie wzrostu gospodarczego.
Stwierdził, że zdaniem większości członków Rady pojawia się przestrzeń do modyfikacji polityki pieniężnej. Ich nastawienie zmienia napływ dobrych danych z gospodarki. Ale jak zauważył Adam Glapiński, „to nie wystarczy do podjęcia decyzji o obniżce stóp”.
Zaznaczył, że te dobre dane nie mogą być czynnikiem jednorazowym i powinny się potwierdzić w kolejnych miesiącach.