Polskie banki i ich klienci zainteresowani udziałem w procesach odbudowy Ukrainy
Podczas konferencji prof. Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą podkreślił, że:
– Moim celem jest zbudowanie koalicji nie tylko społecznej, ale i ekonomicznej na rzecz optymalnego udziału Polski w procesach odbudowy Ukrainy. Sektor bankowy jest niezmiernie ważnym elementem spójnego planu w tym zakresie. Banki znają rynek i są w stanie realnie ocenić gotowość przedsiębiorców i ryzyko inwestycyjne.
Banki są też w stanie dostarczyć finansowania zarówno mniejszym podmiotom, ale i zbudować konsorcja międzynarodowe dla większych, bardziej skomplikowanych projektów.
Uważam, że nasza zdolność do realnego udziału w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy w dużej mierze będzie zależała od przygotowania i woli udziału w nich właśnie naszego rynku finansowego.
Czytaj także: Preferencyjne pożyczki dla firm zainteresowanych odbudową Ukrainy dostępne od stycznia 2025 roku
Potrzeba współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi w odbudowie Ukrainy
Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich w imieniu wszystkich banków zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych zaznaczył potrzebę szerszej współpracy systemowej pomiędzy sektorem bankowym a sektorem publicznym w zakresie stworzenia możliwości włączania się sektora bankowego w procesy biznesowe związane z odbudową Ukrainy.
Prezes ZBP podkreślił, opierając się na przeprowadzonym przez Izbę w sierpniu ‘24 badaniu, że wiodące banki w Polsce, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem są zainteresowane odbudową Ukrainy.
Natomiast dla większości z nich podstawowymi warunkami zaangażowania są bezpieczeństwo fizyczne i finansowe, baza kapitałowa i wiarygodność partnerów biznesowych po ukraińskiej stronie.
– Zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, ale wymaga dobrego przygotowania, tym bardziej, że o ten kapitał będą konkurować inne potrzeby gospodarcze naszego kraju.
Potrzeba tu bliskiej współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi. Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności.
Związek Banków Polskich odpowiedział na zaproszenie władz i organizacji międzynarodowych i powołał już specjalny zespół w tej sprawie – powiedział dr Tadeusz Białek, prezes ZBP.
Czytaj także: Polska przekazuje 25 mln euro funduszowi EBI na rzecz odbudowy Ukrainy
Badanie dot. zainteresowania polskiego sektora bankowego udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy
Kluczowe ustalenia badania ZBP:
- Zainteresowanie sektora: około 30% sektora bankowego wyraża zainteresowanie uczestnictwem w procesach odbudowy Ukrainy, z czego największy entuzjazm wykazują banki komercyjne.
- Preferowane formy zaangażowania: banki zamierzają oferować kredyty, uczestniczyć w konsorcjach finansowych, zapewniać obsługę rozliczeń oraz udzielać gwarancji bankowych.
- Bariery w zaangażowaniu: główne przeszkody to wysokie ryzyko inwestycyjne, wynikające z toczącego się konfliktu zbrojnego, oraz niedostosowanie przepisów prawnych.
- Oczekiwania wobec wsparcia publicznego: banki liczą na uruchomienie programów podziału ryzyka, wsparcia finansowego dla klientów operujących na rynku ukraińskim oraz doradztwo w zakresie prawa ukraińskiego i międzynarodowych programów pomocowych.
ZBP proponuje szereg działań wspierających zaangażowanie banków, m.in.:
- zmitygowanie ryzyka finansowego oraz ryzyka prawnego, wynikającego z ew. zaangażowania banku na terenie państwa w stanie wojny; utworzenie i pełne uruchomienie specjalnego programu podziału ryzyka/gwarancji publicznych (np. PFR, KUKE, BGK) dla banków z obsługą klientów operujących w Ukrainie;
- zabezpieczenie polskich podmiotów przed praktykami korupcyjnymi w UKR;
- zabezpieczenie polskiego biznesu przed dyskryminacją (na rzecz przedsiębiorców/banków z innych państw, np. spoza UE);
- utworzenie specjalnego hub/hub-ów branżowych/tematycznych, polsko-ukraińskich, w których autoryzowane podmioty wspierałyby (doradczo) polski biznes w wyszukiwaniu partnerów, inicjowaniu i realizacji działań w Ukrainie;
- wsparcie doradcze (przede wszystkim w zakresie prawa ukraińskiego oraz reguł międzynarodowych programów pomocowych) dla polskich podmiotów, w tym banków zamierzających uczestniczyć w procesach odbudowy Ukrainy;
- specjalne wsparcie projektów inwestycyjnych realizowanych w Polsce, które mają główne uzasadnienie ekonomiczne dla odbudowy Ukrainy z udziałem Polaków;
- cykl specjalnych szkoleń dla klientów banków i samych banków w zakresie całościowego planu/zespołu działań dla wsparcia polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy oraz nt. mechanizmów chroniących polskich przedsiębiorców/banki przed zagrożeniami na terenie Ukrainy (np. przestępczością, korupcją, nieuczciwymi praktykami, itp.).
Zainteresowanie bankowości spółdzielczej:
Wyniki badania bankowości spółdzielczej, prowadzonego w regionach Polski wschodniej, pokazują zaangażowanie w działania na rzecz odbudowy Ukrainy, głównie z powodu oczekiwań klientów oraz zaproszenia ze strony władz publicznych.