Inflacja w kwietniu ’24 wyniosła 2,4 procent r/r

Inflacja w kwietniu ’24 wyniosła 2,4 procent r/r
Fot. stock.adobe.com / photka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0), podał GUS.

Źródło: GUS

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1% (wskaźnik cen 101)” – czytamy w komunikacie GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 2,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadek o 1,2%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,2%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – wzrost o 2,1%.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,4% r/r i +1,1% m/m.

Czytaj także: GUS: inflacja CPI wyniosła 2% r/r w marcu ‘24

Inflacja kwiecień – marzec 2024

tabela inflacja kwiecień 2024

Inflacja w kwietniu w górę po wzroście stawki VAT; w kolejnych miesiącach CPI będzie dalej rósł

Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w marcu, głównie z uwagi na ceny żywności – odzwierciedla to powrót do wyższej stawki VAT – wskazują w komentarzach po opublikowaniu danych ekonomiści. Kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji.

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY:

„Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4 proc., głównie z uwagi na ceny żywności – odzwierciedla to powrót do wyższej stawki VAT. Silniej rosły też ceny paliw z powodu droższej ropy naftowej na rynkach globalnych. Na tym tle inflacja bazowa dalej spadała – wskaźnik obniżył się do 4,2 proc.

Kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji. Podwyżki cen żywności będą widoczne jeszcze przez najbliższy miesiąc bądź dwa. Dodatkowo trend spadkowy inflacji bazowej ulega wyczerpaniu. Dużo niższy wzrost cen usług jest mało prawdopodobny z uwagi na wysokie koszty pracy.

Druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację – głównie ze sprawą cen energii oraz usług. Konsensus Bloomberg wskazuje, że inflacja w IV kw. powinna być zbliżona do 4,7 proc. Taki scenariusz jest jednak pesymistyczny – spodziewamy się niższych wyników z uwagi na niższe ceny towarów”.

MIKOŁAJ RACZYŃSKI, PORTU:

„Dane o inflacji za kwiecień to kolejny pozytywny odczyt na froncie stabilności cen. Potwierdziły się bowiem oczekiwania analityków, że wzrost VAT na żywność nie przełoży się jeden do jednego na ceny konsumpcyjne. W rezultacie, perspektywy inflacyjne na ten rok wyglądają coraz korzystniej, a przyspieszenie inflacji w dalszej części roku będzie stopniowe.

Z punktu widzenia poziomu stóp procentowych dane te jednak wiele nie zmieniają. RPP nie planuje w tym roku luzować polityki monetarnej i ten odczyt tego nie zmieni. Rok 2025 nadal pozostaje bowiem pewną zagadką w kontekście kształtowania się procesów cenowych”.

ING BANK ŚLĄSKI:

„Dołek inflacji za nami. W kwietniu ceny wzrosły o 2,4 proc. rdr. Przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1 proc. mdm. Inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4 proc. i w naszej ocenie zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach”.

PKO BP:

„Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w marcu. Nieco niższy niż zakładaliśmy wynik to zasługa cen żywności, które w ujęciu miesięcznym wzrosły o 'jedynie’ 2,1 proc. mdm w warunkach powrotu 5-procentowej stawki VAT. Dane wskazują, że rozłożenie podwyżki cen w czasie jest jeszcze silniejsze niż początkowo zakładaliśmy”.

mBANK:

„Inflacja w kwietniu 2,4 proc. rdr, 1 proc. mdm (poprzednio 2,0 proc.). VAT na żywność przeniesiony naszym zdaniem w około 50 proc. (poprawna prognoza), wzrosty cen paliw (+2,1 proc. mdm – też poprawnie). Co nas zaskoczyło? Nisko energia (-0,2 proc. mdm) oraz inflacja bazowa +4 proc. (+0,6 proc. mdm).

Inflacja bazowa w ujęciu odsezonowanym to nadal +0,3 proc. (annualizowane 'poza celem’). Kończą się spadki cen towarów. Za moment ujawni się w całości 'osad’, który wraz z ożywieniem popchnie rozpęd tej miary inflacji na powrót w okolice 0,4 proc. mdm”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES