Ajay Banga nominowany przez Joe Bidena na stanowisko Prezesa Banku Światowego
„Wychowany w Indiach Ajay Banga ma wyjątkowe spojrzenie na możliwości i wyzwania stojące przed krajami rozwijającymi się oraz na to, w jaki sposób Bank Światowy może zrealizować swój ambitny program zmniejszenia ubóstwa i zwiększenia dobrobytu” – napisał m.in. w swoim oświadczeniu Prezydent Stanów Zjednoczonych.
Ajay Banga obecnie pełni funkcję wiceprezesa General Atlantic. Wcześniej był prezesem i dyrektorem generalnym Mastercard.
W trakcie swojej kariery Ajay Banga stał się światowym liderem w dziedzinie technologii, danych, usług finansowych i innowacji na rzecz integracji. Jest honorowym przewodniczącym Międzynarodowej Izby Handlowej, pełniąc funkcję jej przewodniczącego w latach 2020-2022.
Banga pełnił funkcję dyrektora generalnego Citigroup Asia Pacific i był członkiem Komisji Prezydenta Baracka Obamy ds. Wzmocnienia Narodowego Cyberbezpieczeństwa oraz byłym członkiem Komitetu Doradczego Prezydenta USA ds. Polityki Handlowej i Negocjacji.
Nieoczekiwana rezygnacja poprzedniego prezesa Banku Światowego
Ostateczną decyzję w sprawie nowego szefa Banku Światowego podejmie Rada Dyrektorów tej instytucji, ale tradycyjnie stanowisko to przypada kandydatowi ze Stanów Zjednoczonych, zaś funkcja szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Europejczykowi.
Obecny prezes Banku Światowego David Malpass ogłosił 15 lutego, że ustąpi ze stanowiska 30 czerwca; nie podał przyczyn. Malpass został szefem BŚ w kwietniu 2019 roku; kadencja prezesa trwa pięć lat.
Czytaj także: Prezes Banku Światowego zapowiada swoją rezygnację
Ajaypal „Ajay” Singh Banga na EKF 2019
W 2019 roku Ajay Banga był gościem Europejskiego Kongresu Finansowego. Wziął udział w debacie EKF pt. „Prezesi o banku przyszłości, czyli cyfrowe finanse jako krwioobieg Gospodarki 4.0.”
Podczas swojego wystąpienia mówił między innymi o transformacji cyfrowej.
„Cyfrowa rewolucja, możliwości komunikacji i połączeń oraz Internet to wspaniałe technologie dla społeczeństwa. Zdemokratyzowały one dostęp do wiedzy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy Internet rzeczy staje się rzeczywistością. W takim świecie cyberzagrożenie staje się bliskie, powszechne i stale obecne. Rządy i sektor prywatny powinny lepiej współpracować, by zrozumieć naturę zagrożeń i by opracować reakcje na ataki, które na pewno będą miały miejsce.”
Gość EKF mówił o konkretnych działaniach jakie trzeba podjąć dla zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego.
„Trzeba opracować globalne reguły zachowań w dobie Internetu – wiedzieć co jest akceptowalne w świecie cyfrowym. Powinniśmy opracowywać produkty i usługi proste dla konsumenta. Potrzebne są standardy informacyjne, dzięki którym przeciętny użytkownik może ocenić bezpieczeństwo danego urządzenia. Wszystkie urządzenia powinny też posiadać zdolność do aktualizowania swych zabezpieczeń.”