GUS: stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc. w lutym
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego 2019 r. wyniosła 1 016,7 tys. wobec 1 023,1 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 126,7 tys. przed rokiem.
Na początku lutego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1% w lutym 2019 r. wobec 6,1% w styczniu br
W ustawie budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6% na koniec 2019 r.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2019 r. utrzymała się na tym samym poziomie co przed miesiącem i wyniosła 6,1%. Więcej w „Biuletynie Statystycznym” 02/2019: https://t.co/yg1mPmmD51#bezrobocie #BezrobocieRejestrowane #BiuletynStatystyczny #GUS #statystyki #RynekPracy pic.twitter.com/1VhYXflm7v
— GUS (@GUS_STAT) 25 marca 2019
GUS: liczba nowych bezrobotnych spadła m/m do 123,2 tys. osób w lutym
GUS podał także, iż liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w lutym br. 123,2 tys. wobec 167,7 tys. miesiąc wcześniej.
W lutym 2018 r. liczba nowych bezrobotnych wyniosła 134,9 tys. osób.
GUS podał też dziś, że stopa bezrobocia zarejestrowanego w lutym 2019 r. wyniosła 6,1%.
Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan:
Stopa bezrobocia w lutym br. w wysokości 6,1% to powtórzenie wyniku ze stycznia, co jest zjawiskiem typowym dla tej pory roku. Od czerwca ubiegłego roku, różnice w comiesięcznych odczytach wartości wskaźnika stopy bezrobocia są bardzo niewielkie i wynoszą 0,1 pkt proc. Oznacza to, że sytuacja jest względnie stabilna – osoby, które mogły i chciały podjąć pracę znalazły zatrudnienie, osoby pozostające nadal w rejestrach nie są de facto zainteresowane lub nie są w stanie samodzielnie funkcjonować na otwartym rynku pracy, a dostępne mechanizmy aktywizacji są niewystarczające. Obserwowane różnice pomiędzy stopą bezrobocia w poszczególnych województwach czy powiatach wskazują, że lista obszarów o najniższym i najwyższym bezrobociu ma dość stały porządek, co może świadczyć o tym, że nadal istnieją silne czynniki strukturalne wpływające na możliwość podejmowania pracy przez poszczególne osoby.
W rejestrach drugi z kolei miesiąc mamy więcej niż milion bezrobotnych tj. 1016,7 tys. i wynika raczej z rozpoczęcia programów aktywizacji osób bezrobotnych w związku z uruchomieniem środków z Funduszu Pracy.
Wydaje się, że obecny okres to czas stabilizacji na rynku pracy – w kolejnych miesiącach może nastąpić niewielki jego spadek w związku z rozpoczęciem prac sezonowych, ale znaczących zmian nie należy się spodziewać, gdyż brakuje narzędzi, dzięki którym osoby zarejestrowanie w powiatowych urzędach pracy, a w rzeczywistości bezrobotne miałyby realne wsparcie w powrocie na rynek pracy.