Uczniowie z Głogowa zwycięzcami Europejskiego Quizu Finansowego
Robert Lidke, aleBank.pl: W Europejskim Quizie Finansowym wygrali młodzi Polacy, uczniowie. Czy to Pan był „akuszerem” tego sukcesu?
Piotr Gałązka, Związek Banków Polskich: „Akuszerem” to chyba za dużo powiedziane. Przede wszystkim słowa uznania należą się Urszuli Szulc z Warszawskiego Instytutu Bankowości i Szymonowi Stellmaszykowi ze Związku Banków Polskich. Bo to oni przez długie miesiące najpierw organizowali eliminacje krajowe tego konkursu w Polsce, a potem przygotowywali krajowych laureatów do udziału w finale, który miał miejsce 8 maja 2018 r. w Brukseli.
Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu |
Jak przebiegały te eliminacje? Ile szkół wzięło w nich udział? Ilu uczniów w Polsce brało udział?
Na poziomie krajowym brało udział kilka tysięcy szkół, a łącznie w eliminacjach wzięło udział około 8 tys. uczniów szkół podstawowych, siódmych i ósmych klas oraz gimnazjów. Konkurs był bowiem przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 15 lat. Było to duże przedsięwzięcie i stopień trudności tego konkursu był na pewno wysoki, ponieważ liczyła się nie tylko prawidłowość odpowiedzi, ale również szybkość. Wygrali ci, którzy odpowiadali prawidłowo i najszybciej. I ci, którzy wygrali – odpowiedzieli i bezbłędnie, i w najszybszym tempie.
Czytaj także: Młodzi Polacy zwycięzcami Europejskiego Quizu Finansowego >>>
Jaki był poziom trudności tych pytań? Czy to były np. takie pytania, na które nie odpowiedziałoby wiele dorosłych osób?
Myślę, że tak. To były pytania dotyczące wiedzy finansowej, takiej podstawowej. Czyli jak zarządzać swoim budżetem, jak funkcjonują podstawowe produkty bankowe, zarówno oszczędnościowe jak i kredytowe. Jednak te pytania rzeczywiście wymagały zastanowienia, a ponieważ odpowiedzi potrzebne były szybko, to wiedza musiała być szeroka.
Ostatecznie polska ekipa została wyłoniona, wyjechała do Brukseli i tam rywalizowała – z iloma zespołami?
Polska ekipa wyleciała do Brukseli 7 maja i początkowo chłopcy byli mocno zestresowani. Dlatego staraliśmy się ich uspokoić i motywować tak, aby mieli jak najbardziej komfortowe warunki do tego, by wygrać ten konkurs. I to się udało. Emilian Ptak i Paweł Rozbejko to ci, którzy wygrali. W Brukseli zmierzyli się z 24 ekipami, bo łącznie 25 państw uczestniczyło w tym konkursie, czyli 25 ekip. Każda ekipa była dwuosobowa, a więc 50 osób przyleciało do Brukseli razem ze swoimi nauczycielami po to, aby rywalizować. Finał odbył się w Europejskiej Federacji Bankowej, która organizowała i koordynowała cały ten konkurs na poziomie europejskim. W ramach finału odbyły się dwie tury konkursowe, a w każdej turze, każda para zawodników otrzymała po 15 pytań – i wygrali najlepsi. Nasi reprezentanci, z tych 30 pytań odpowiedzieli prawidłowo na 28, popełnili więc tylko dwa błędy. Byli też jednymi z najszybszych, i dlatego w finale pokonali m.in. ekipy Irlandii i Niemiec, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Oprócz pucharu i medali, no i oczywiście sławy – uczniowie wygrali dla swojej klasy nagrodę w wysokości 3 tys. euro. I jak powiedzieli, zapewne te pieniądze przeznaczone będą na organizację wycieczki klasowej.
O tym zwycięstwie informowały media, także nasz portal aleBank.pl, a jak ten sukces jest fetowany w rodzinnym mieście uczniów?
Rzeczywiście sukces jest duży i myślę, że skala zainteresowania tym sukcesem jest zaskakująca dla chłopców. Zaraz po wygranym konkursie mówili, że jeszcze w to nie wierzą. W swoim rodzinnym Głogowie, gdzie uczą się w Szkole Podstawowej nr 3, w klasie 7c obaj uczniowie byli ogromnie zaskoczeni tym, że zaraz po konkursie zaczęła się taka „fala radości” idąca z ich miasta. Dzwonił Prezydent Głogowa z gratulacjami, w szkole odbył się specjalny apel, podczas którego świętowali oni to zwycięstwo razem ze swoimi kolegami. A dyrekcja szkoły postanowiła zwolnić obu chłopców z zajęć lekcyjnych aż do 11 maja, aby mogli oni odpocząć po trudach i emocjach związanych z konkursem. Warto też wspomnieć, że duży udział w tym sukcesie – zarówno całej inicjatywy Europejskiego Quizu Finansowego, jak i sukcesie, jakim było zwycięstwo chłopców – mieli nauczyciele. Pani Joanna Potera, która towarzyszyła im w Brukseli i była koordynatorem klasowym, szkolnym Quizu, bardzo mocno zaangażowała się w tę inicjatywę i wspierała swoich uczniów od samego początku aż do końca.
Może w przyszłości któryś z tych chłopców zostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego?
Laureaci wspominali podczas rozmowy, że istotnie rozważają kierunki ekonomiczne, jeśli chodzi o podjęcie studiów. Ale także interesuje ich programowanie oraz takie rzemiosło jak złotnictwo…