95 lat Banku Pekao S.A.

95 lat Banku Pekao S.A.
Fot. stock.adobe.com / piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Losy Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna były ściśle związane ze skomplikowaną historią Polski i Polaków. Powołany do życia na podstawie decyzji Ministerstwa Skarbu 17 marca 1929 roku, miał stanowić gwarancję bezpieczeństwa dla polskich emigrantów, którzy potrzebowali wiarygodnego partnera do gromadzenia środków oraz przekazywania pieniędzy swoim rodzinom w Ojczyźnie. Choć charakter działalności Banku Pekao S.A. na przestrzeni lat mocno ewoluował, jego głównym zadaniem jest nadal służyć rodakom, dostarczając im najnowocześniejsze rozwiązania finansowe oraz zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa, czytamy w komunikacie prasowym Banku.

Produkty szyte na miarę, bezpieczeństwo środków finansowych, dbanie o społeczności lokalne i kulturę, kultywowanie tradycji, promowanie polskości – to wartości ponadczasowe, które przyświecają Bankowi Pekao S.A. od momentu powstania.

Współcześnie instytucja kontynuuje to, co zapoczątkowali jej założyciele poprzez ciągłe udoskonalanie oferty, cyfryzację swoich usług, programy społeczne i wolontariackie, jak również włączanie się w wydarzenia o charakterze państwowym.

– Zarządzanie spółką z tak bogatą, wieloletnią historią to nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie. Kultywowanie tradycji banku z jednoczesną otwartością na współczesne rozwiązania pozwoliło zbudować ponadczasową instytucję, która od lat znajduje się w czołówce polskiego rynku bankowego.

Potwierdzeniem tego są wciąż rosnąca liczba klientów, najlepsze w sektorze wyniki finansowe za ostatni rok, jak również liczne nagrody przyznawane na przestrzeni lat, w tym Bank of the Year in Poland 2023 otrzymana od prestiżowego magazynu „The Banker” – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Czytaj także: Bank Pekao ’23: najwięcej nowych kont osobistych, rekordowe zyski

Z perspektywy historycznej (1929-1939)

Na osiem milionów szacuje się liczbę Polaków rozsianych po całym świecie podczas okresu międzywojennego. Bank Polska Kasa Opieki, zgodnie ze swoją nazwą, miał za zadanie roztaczać opiekę nad polskimi emigrantami i chronić ich środki przed oszustwem, kradzieżą czy spekulacjami. Jego założycielem i pierwszym prezesem był Henryk Gruber.

Siedziba jednego z przedwojennych oddziałów Banku Pekao
Siedziba jednego z przedwojennych oddziałów Banku Pekao. Źródło: Archiwum Banku Pekao S.A.

Pierwszy oddział tej międzynarodowej instytucji powstał w Paryżu pod koniec 1929 roku. W ciągu kilku lat we Francji powstało w sumie 18 agencji i biur Polskiej Kasy Opieki, m. in. w Lens, Strasburgu czy Tuluzie.

Bank silnie walczył o swoich klientów rozsyłając listy i druki reklamowe czy organizując promocje podczas wydarzeń sportowych. W 1938 roku paryski oddział prowadził już ok. 27 tys. książeczek oszczędnościowych Polaków, udzielał także kredytów polskim rzemieślnikom i kupcom.

W maju 1933 roku Polska Kasa Opieki uruchomiła swój oddział w Tel Awiwie. Jego klientami byli głównie polscy Żydzi, którzy chcieli pozostawać w ścisłym kontakcie z Polską.

W 1937 roku w Buenos Aires powstał oddział Banco Polaco Polska Kasa Opieki S.A. Banco Polaco posiadał dział opieki nad emigrantami, który wysyłał pracowników na każdy przybywający z Polski statek, gdzie załatwiali oni liczne sprawy bankowe oraz służyli rodakom informacjami na temat pobytu w Argentynie.

Z uwagi na wymogi stawiane przez amerykańskie władze, oddział Banku Polska Kasa Opieki S.A. na nowojorskim Manhattanie został uruchomiony dopiero 1 marca 1939 roku. Rozwój oddziału zahamowała jednak malejąca emigracja Polaków do USA oraz wybuch II wojny światowej.  

Działalność kulturalna, społeczna i edukacyjna (1929-1939)

Zagraniczne placówki Banku Pekao S.A. przeznaczały znaczne środki na cele społeczne związane z emigrantami. We francuskim Lille działał internat dla ubogich dzieci im. Banku Polska Kasa Opieki. Bank dofinansował także budowę Domu dla Seniorów, Wdów i Sierot w Lens. Polscy uczniowie w Paryżu otrzymywali stypendia oraz nagrody w konkursach.

W Tel Awiwie Bank wspierał miejscowe wydarzenia społeczne, pełniąc rolę animatora życia polskich emigrantów. Władze placówki uczestniczyły w lokalnych imprezach, uroczystościach państwowych i religijnych, jak również organizowały własne wydarzenia.

Oddziały banku były także aktywne w obszarze kultury. W Paryżu Bank odkupił upadającą księgarnię i stworzył na jej miejsce „Księgarnię Polską”, która z powodzeniem funkcjonowała aż do wojny. Placówka wsparła również stworzenie w stolicy Francji biblioteki oświatowej w Domu Polskim. Bank Polska Kasa Opieki sfinansował też polskie czytelnie w francuskich Lens i Freyming-Merlebach, jak również w argentyńskim Buenos Aires.

Bank Polska Kasa Opieki obrał sobie za cel promowanie oszczędzania pieniędzy. Służyły temu obchody Międzynarodowego Dnia Oszczędności. Tylko w 1937 roku w obchodach na terenie Francji wzięło udział ponad 50 tys. Polaków. Placówka banku w Paryżu współorganizowała także konkursy o tematyce oszczędnościowej dla rodzin, nauczycieli czy działaczy społecznych.

Międzynarodowy Dzień Oszczędności 1936 w Buenos Aires – przedstawienie wystawiane przez dzieci. Źródło Zbiory Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires
Międzynarodowy Dzień Oszczędności 1936 w Buenos Aires – przedstawienie wystawiane przez dzieci. Źródło: Zbiory Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires

Czytaj także: Jak Bank Pekao broni swoich klientów przed spoofingiem?

Bank Pekao S.A. obecnie

Bank Pekao od lat tworzy historię polskiej bankowości. Jako pierwszy w naszym kraju uruchomił bankomat, wydał kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie oraz zastosował biometrię na szeroką skalę.

Ponadto, wchodząc w rynek NFT połączył za pomocą tokena sztukę z kartą kredytową.

Dziś Pekao jest drugim największym bankiem uniwersalnym pod kątem aktywów oraz wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce. Cieszy się niezmiennym zaufaniem Polaków, obsługując ponad 6,7 mln klientów.

Bank zawsze pamięta o swoich klientach, niezmiennie ułatwiając im dostęp do swoich usług poprzez cyfryzację (aplikacja PeoPay, bankowość elektroniczna Pekao24), wprowadzając do swojej oferty produkty preferencyjne wspierające ich plany (np. Bezpieczny Kredyt 2 proc., Konto Mieszkaniowe), czy wzmacniając swoje działania dla klientów korporacyjnych i sektora publicznego w zakresie tzw. „zielonego finansowania”, które przyczynia się do poprawy stanu środowiska.

W trakcie pandemii Pekao aktywnie zaangażowało się w programy rządowe wspierające Polaków, takie jak wakacje kredytowe dla konsumentów czy skierowana do przedsiębiorców Tarcza Finansowa PFR.

Dla Banku istotny jest także patriotyzm. W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wolontariusze Banku włączyli się do akcji „Wolność łączy”, podczas której rozdawali przechodniom przypinki Polski Walczącej oraz pełnili wartę honorową podczas „godziny W” w siedmiu lokalizacjach na terenie Warszawy.

Jednocześnie Bank prowadzi wewnętrzny konkurs grantowy „Jesteśmy blisko”, który pozwala wolontariuszom zgłaszać i realizować różnotematyczne projekty na terenie swoich miejscowości.

Pekao na kartach historii zapisał się także jako mecenas polskiej kultury. Bank wspiera i promuje sztukę, a inwestowanie w nią traktuje jako jeden z elementów swojej odpowiedzialności społecznej.

Instytucja może pochwalić się prawie 1200 wartościowymi eksponatami z obszaru sztuk pięknych i użytkowych, które prezentuje w swojej Wirtualnej Galerii Sztuki oraz organizując stacjonarne wernisaże. Bank wspiera także różnorodne inicjatywy i wydarzenia kulturalne, w tym produkcje filmów historycznych czy publikacje wydawnictw okolicznościowych.

Czytaj także: Prośba o przelew BLIK – nowość w aplikacji PeoPay

Bank Pekao, 95 lat, grafika
Źródło: Bank Pekao S.A.
Źródło: Bank Pekao SA