Zyski banków w 2025 roku w Europie Środkowo-Wschodniej spadną – prognoza S&P

Zyski banków w 2025 roku w Europie Środkowo-Wschodniej spadną – prognoza S&P
Fot. stock.adobe.com / Cake78
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zyski banków CEE spadną w 2025 roku, a następnie ustabilizują się, natomiast koszty ryzyka czeka umiarkowany wzrost w latach 2025-2026, prognozuje S&P Global Ratings. Według agencji, średnie ROE spadnie w większości krajów regionu po osiągnięciu szczytu w latach 2023-2024, ale pozostanie znacznie wyższe niż w Europie Zachodniej.

„Zyski spadną w 2025 roku, a następnie ustabilizują się, głównie w wyniku niższych marż odsetkowych netto i umiarkowanie wyższych strat kredytowych, w połączeniu z wyższą bazą kosztów operacyjnych” – czytamy w raporcie Central And Eastern Europe Banking Outlook 2025.

„Większość banków w Europie Środkowo-Wschodniej będzie nadal korzystać z solidnych zysków i niskich wskaźników kosztów do dochodów. Naszym zdaniem, średni zwrot z kapitału własnego spadnie w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej po osiągnięciu szczytu w latach 2023-2024. Jednak prawdopodobnie pozostanie on znacznie wyższy niż w Europie Zachodniej” – czytamy dalej.

Stopy procentowe w Europie Środkowo-Wschodniej spadały szybciej niż w Europie Zachodniej. Co nieco zaskakujące, nie zawsze skutkowało to spadkiem marż odsetkowych netto banków w Europie Środkowo-Wschodniej, podkreślono.

Czytaj także: Agencja S&P potwierdziła dotychczasowy rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną

Koszty ryzyka wzrosną umiarkowanie

„Wskaźniki kredytów zagrożonych (NPL) stopniowo zbliżają się do średnich poziomów w UE. Podczas gdy ryzyko krańcowe pozostaje wyższe w okresach spowolnienia gospodarczego, banki generalnie dysponują wyższym kapitałem na pokrycie potencjalnych strat” – oceniła agencja S&P Global Ratings.

„Oczekujemy jedynie umiarkowanego wzrostu kosztów ryzyka w latach 2025-2026, głównie w związku z niskim bezrobociem, które ma kluczowe znaczenie dla jakości aktywów.

Uważamy jednak, że jakość aktywów banków z Europy Środkowo-Wschodniej jest bardziej wrażliwa na spowolnienia gospodarcze niż banków z Europy Zachodniej” – czytamy dalej.

W ocenie S&P, trendy w zakresie ryzyka gospodarczego i branżowego są stabilne dla większości sektorów bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Ryzyka dla bankowości będą wynikać głównie z potencjalnych przeciwności gospodarczych. Na przykład potencjalne negatywne skutki uboczne rozwoju sytuacji w niemieckim sektorze motoryzacyjnym stanowią zagrożenie, szczególnie dla wysoce zależnych partnerów handlowych.

Ogólnie rzecz biorąc, zależność gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej od WE, ich niewielki rozmiar i orientacja eksportowa narażają je na negatywne skutki” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Banki w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w badaniach EBI

S&P: banki utrzymają solidną kapitalizację

Agencja prognozuje, że banki z Europy Środkowo-Wschodniej utrzymają solidną kapitalizację, ponieważ zatrzymanie zysków pozostaje solidne.

„Banki są finansowane głównie z depozytów klientów. Ich zależność od rynków kapitałowych, które pozostają w dużej mierze słabo rozwinięte, jest niska.

Wysoka szczegółowość depozytów i duże portfele płynnych papierów wartościowych ograniczają ryzyko płynności.

Rosnąca liczba emisji w większych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska i Węgry, wskazuje na pewien rozwój rynków kapitałowych” – podsumowano w materiale.

Czytaj także: Prezes EBC wzywa do reformy unijnych rynków kapitałowych

Źródło: ISBnews