Zrzeszenie BPS powinno inspirować banki lokalne do wzrostu i rozwoju

Zrzeszenie BPS powinno inspirować banki lokalne do wzrostu i rozwoju
FLBS 2024. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Bierne oglądanie się za siebie i trwanie w marazmie przez któregokolwiek z uczestników Zrzeszenia BPS nie jest mile widziane", powiedział Grzegorz Flanz, prezes zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku tuż przed Forum Liderów Banków Spółdzielczych.

Podczas tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych nie zabraknie refleksji nad funkcjonowaniem zrzeszeń i perspektywami dla tych struktur w nadchodzącym czasie. Wiadomo, że zarówno wyzwania natury regulacyjnej, jak i przede wszystkim gigantyczne koszty innowacji technologicznych, wdrażanych przez podmioty rynku finansowego skłaniają lokalne instytucje finansowe do zacieśnienia współpracy i przenoszenia niektórych zadań na poziom banku zrzeszającego, który dysponuje większymi zasobami finansowymi i bazą ekspercką aniżeli poszczególne podmioty, będące członkami zrzeszenia.

Wspólne podejmowanie wyzwań, jakie przed bankowością lokalną stawia współczesność, wymaga niekiedy przeorientowania wizji zrzeszenia, w tym współpracy pomiędzy bankiem zrzeszającym a należącymi do grupy, lokalnymi instytucjami finansowymi. W procesie tym należy zachować odpowiedni balans pomiędzy korzyściami, płynącymi z integracji a tradycyjnymi przewagami lokalnego sektora finansowego, łącznie ze znajomością realiów społeczno-gospodarczych, panujących w „małych ojczyznach”.

O tym, jak wyglądał ten proces w przypadku Banku Polskiej Spółdzielczości i zrzeszonych w nim instytucji finansowych, powiedział w rozmowie z BANK.pl Grzegorz Flanz, prezes zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku, który wystąpi podczas pierwszej merytorycznej sesji tegorocznego Forum.

BPS grupą wspierających się banków

„Przyjęcie kierunków strategicznych oraz zebrane pierwsze doświadczenia w funkcjonowaniu projektów zrzeszeniowych, dają nadzieję, na zdecydowaną zmianę jakościową w funkcjonowaniu Zrzeszenia BPS jako całości.

Zatwierdzone przez Zgromadzenie Prezesów BPS priorytety mają uczynić ze Zrzeszenia grupę wspierających się banków, wzajemnie inspirujących się w duchu równania w górę.

Naszą wspólnotę chcemy budować wokół 10 celów, licząc na ich powszechne wdrożenie w całej Grupie. Podniesiemy wspólnie nasze standardy, choćby w zakresie cyberbezpieczeństwa, zdalnej obsługi klientów, rozwoju akcji kredytowej, pozyskiwania dochodów pozaodsetkowych i sprawności raportowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że każdy bank zrzeszenia pozostaje autonomicznym i samorządnym podmiotem, odpowiadającym za własne tempo rozwoju.

Bierne oglądanie się za siebie i trwanie w marazmie przez któregokolwiek z uczestników Zrzeszenia BPS nie jest mile widziane” – mówił Grzegorz Flanz, prezes zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku.

Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024 (FLBS), Airport Hotel Okęcie, ul. Komitetu Obrony Robotników 24, Warszawa

Źródło: BANK.pl