Zmiana stawki LIBOR na SARON: oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć

Zmiana stawki LIBOR na SARON: oprocentowanie kredytów frankowych może wzrosnąć
Jarosław Sadowski. Źródło: aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zmiana stawki LIBOR na SARON dla klientów banku będzie miała niewielkie znaczenie, a dla banków to bardzo dobra informacja, bo nie będą musiały aneksować umów kredytowych - ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2022 r. stopa składana SARON zastąpi w każdej umowie i instrumencie finansowym na terenie UE stopę CHF LIBOR. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich automatycznie zmieni się w sumę stawki SARON i marży.

Czytaj także: Co dalej z umowami kredytowymi w walutach obcych po zniknięciu wskaźnika LIBOR, opinia KNF >>>

Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby taka zmiana została dokonana obecnie, to rata kredytu w CHF na kwotę 300.000 zł na 30 lat wzrosłaby o 8 zł.

Dla klientów zmiana stawki LIBOR na SARON będzie miała niewielkie znaczenie.

„W przeszłości różnice między tymi wskaźnikami były niewielkie. Czasami nieco wyższy był LIBOR, a czasami SARON, więc w długim okresie wpływ tej zmiany będzie niezauważalny” – ocenia analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski.

Automatyczna zmiana wskaźników

Jego zdaniem taka automatyczna zmiana wskaźników to bardzo dobra informacja dla banków, które obawiały się sytuacji, w której zastąpienie LIBORu innym wskaźnikiem wymagałoby aneksowania umów kredytowych.

„Wielu klientów zapewne nie chciałby takich aneksów podpisać. Bez tego nie byłoby natomiast możliwości wyliczenia oprocentowania i istniałoby ryzyko, że banki w ogóle nie będą mogły naliczać odsetek” – uważa Sadowski.

Na koniec 2020 r. ponad 410.000 gospodarstw domowych w Polsce posiadało umowy o kredyt hipoteczny zawierające odniesienie do stopy CHF LIBOR. 

Zdaniem Jacka Jastrzębskiego wydanie przez Komisję Europejską rozporządzenia wykonawczego zastępującego stopę CHF LIBOR stopą składaną SARON od 2022 roku to „bardzo dobra decyzja”, a KNF wkrótce ruszy z kampanią informacyjną w tej sprawie  dla klientów, żeby wiedzieli, że nie ma żadnych wątpliwości, co się dzieje z ich umowami.

Źródło: PAP BIZNES