ZBP: koszty wakacji kredytowych to już 13 mld złotych

ZBP: koszty wakacji kredytowych to już 13 mld złotych
Tadeusz Białek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odpisy banków na pokrycie kosztów wakacji kredytowych wynoszą obecnie 13 mld zł, poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Według danych z początku marca, wakacjami objętych jest 1 116 tys. kredytów złotówkowych, czyli 56% uprawnionych.

„Na tę chwilę – a mamy dopiero w zasadzie nawet nie połowę tego okresu, który jest potencjalnie objęty możliwością składania wniosków, bo jak wiemy te wnioski mogą być do końca tego roku składane – to są odpisy, to jest strata banków na kwotę 13 mld zł, która jeszcze potencjalnie może się zwiększyć o te dodatkowe wnioski, które mogą być składane na kolejne okresy” – powiedział dr Tadeusz Białek podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Przypomniał, że Narodowy Bank Polski (NBP) w swojej oficjalnej opinii do projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, skierowanej do Sejmu wskazywał na koszt w wysokości ok. 20 mld zł.

Czytaj także: Prezes BNP Paribas Bank Polska o toksycznych kredytach hipotecznych i sytuacji sektora bankowego w Polsce

56% uprawnionych skorzystało z wakacji kredytowych

Na początek marca 2023 roku wakacjami kredytowymi objętych było 1 116 tys., czyli 56% wszystkich uprawnionych umów. Udział wartościowy kredytów objętych wakacjami w kredytach, które mogłyby zostać objęte tym rozwiązaniem to 69,8%.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

Czytaj także: Wyniki banków pod presją wakacji kredytowych

Źródło: ISBnews