Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników
Monika Fedorczuk Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne - wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku.

Na mniejszą niż przed rokiem skłonność pracodawców do podwyżek płac mogą mieć wpływ obawy dotyczące kosztów związanych z wprowadzeniem #PPK #wynagrodzenia #płace

Według danych GUS, w czerwcu 2019 roku, sektor przedsiębiorstw zatrudniał 6393,8 tys. osób, co oznacza wzrost zatrudnienia w r/r o 2,8%. Jest to słabszy przyrost liczby zatrudnionych niż rok wcześniej, kiedy to w ciągu roku (czerwiec 2017 – czerwiec 2018) liczba zatrudnionych w tym sektorze wzrosła o 3,7%. Słabsza dynamika przyrostu liczby pracowników wynika między innymi z utrzymujących się trudności w rekrutacji do pracy w przedsiębiorstwach, przy nadal utrzymującym się wysokim zapotrzebowaniu na pracę.

Presja płacowa

Przeciętne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wzrosło w ciągu roku o 256,3 zł i wyniosło w czerwcu 5104,46 zł (wzrost o 5,3%). Podwyżka wynagrodzeń pomiędzy czerwcem 2019 a czerwcem 2018 jest niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to wzrost płac wynosił 7,5%. Podwyżki płac są nadal instrumentem konkurowania o pracowników. Presja płacowa wynika ze zmniejszającej się liczby osób chętnych i gotowych do podjęcia pracy, czego przejawem jest choćby rekordowo niska stopa bezrobocia. Warto równocześnie zauważyć, że mimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy liczba osób pracujących i wzrost płac – wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności – nie zmienia się znacząco. W pierwszym kwartale 2018 roku pracowało 16 476 tys. osób, a w analogicznym okresie 2019 – 16 389 tys.  osób. Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku.

Czytaj także: Realne tempo wzrostu płac najniższe od kwietnia 2017 r. >>>

Na mniejszą niż przed rokiem skłonność pracodawców do podwyżek płac mogą mieć wpływ obawy dotyczące kosztów związanych z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dla części pracodawców ich wdrożenie oznacza konieczność pokrycia kosztów wpłaty od pracodawcy oraz kosztów obsługi.

Źródło: Konfederacja Lewiatan