Zatrudnienie rośnie nie tak szybko, bo firmy boją się spowolnienia

Zatrudnienie rośnie nie tak szybko, bo firmy boją się spowolnienia
Monika Fedorczuk Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szybsze podnoszenie wynagrodzeń staje się jednym z elementów konkurowania o pracownika i sposobem na ograniczenie rotacji w przedsiębiorstwach.

Szybsze podnoszenie wynagrodzeń staje się jednym z elementów konkurowania o pracownika i sposobem na ograniczenie rotacji w przedsiębiorstwach #zatrudnienie #wynagrodzenia #GUS @LewiatanTweets

Według GUS, w sierpniu 2019 roku, w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6389,6 tys. osób, co oznacza wzrost zatrudniania o 2,6% w stosunku do roku ubiegłego. W porównaniu z latami ubiegłymi widać wyraźnie spadek dynamiki wzrostu liczby zatrudnionych. Dane z analogicznego okresu w roku 2018 wskazywały na przyrost zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw o 3,4%, a w 2017 roku – o 4,6%.

Czytaj także: GUS: płace w firmach i zatrudnienie w sierpniu w górę. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5125,26 zł >>>

Powyższe może być spowodowane ograniczeniem planów zatrudnieniowych przez przedsiębiorstwa w związku z sygnałami wskazującymi na nadchodzące spowolnienie gospodarki i negatywnymi danymi dotyczącymi sytuacji ekonomicznej u naszych zachodnich sąsiadów. Poza tym, długotrwałe problemy z pozyskiwaniem pracowników i ograniczenia w możliwości zatrudnienia cudzoziemców na dłuższe okresy dla części przedsiębiorstw mogły również stanowić impuls zmiany sposobu organizacji i wprowadzenia przynajmniej częściowej automatyzacji. Szczególnie w większych przedsiębiorstwach, które miały możliwości finansowe pozwalające na zakup nowych technologii.

Czytaj także: Zaskakująco silny spadek zatrudnienia w sierpniu >>>

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w sierpniu 5 125,26 zł i było wyższe od wypłacanego rok wcześniej o 6,8%. Wzrost wynagrodzeń nadał utrzymuje wysoką dynamikę. W sierpniu 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4 798,27, a wzrost r/r również był na poziomie 6,8%. Stosunkowo duży wzrost wynagrodzeń może być związany z trudnościami z pozyskaniem pracowników – przy znaczących brakach pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych, podnoszenie wynagrodzeń staje się jednym z elementów konkurowania o pracownika i czynników ograniczających rotację w firmach.

Źródło: Konfederacja Lewiatan